Avrupa siyasi bütünleşmesi ve Fransa'nın yaklaşımı
The European political integration and the French approach
  1. Tez No: 117989
  2. Yazar: DENİZ ALTINBAŞ AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÜMİT ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Avrupa tarihinde bir çok kez denenmesine rağmen bir türlü başarılamamış olan bütünleşme, ilk olarak Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'nun kurulması ile gerçekleşmiştir. Avrupa siyasî bütünleşme süreci içindeki en önemli aktörlerden biri Fransa olmuştur. Fransa, savaş sonrası dönemde kıtanın en güçlü ülkesi olarak bütünleşmenin liderliğini üstlenmiştir. Bu süreci önemli ölçüde kendi ulusal çıkarları doğrultusunda şekillendiren Fransa, siyasî bütünleşmeye yönelik tutumları bakımından bir çelişkiler ülkesi olmuştur. Ulus devletin bağımsızlığına ve merkezî devlet geleneğine büyük önem veren Fransa, ideolojilerine ters düşmesine rağmen siyasî bütünleşmenin önde gelen savunucularından olmak zorunda kalmıştır. Bunun nedenleri ise, Topluluk üyeliğinden sağlayacağı ekonomik yanı ağır basan çıkarlardan başka, ABD'den bağımsız bir ekonomik ve askerî güç hâline gelebilmek ve en önemlisi de Almanya'yı bütünleşmiş bir Avrupa Topluluğu içinde sınırlandırarak devamlı kontrol altında tutmak olmuştur. Fransa, siyasî bütünleşme sürecini etkilediği gibi, kendisi de Avrupa Birliği'ne uyum süreci içinde ekonomik, siyasî, sosyal ve hukukî yapısında önemli değişiklikler yapmak suretiyle etkilenmiştir. Bir kaç radikal parti dışında, Fransız partilerinin büyük çoğunluğu, ulusal çıkarların yararına olması nedeniyle siyasî bütünleşmeyi desteklemektedirler. Fransız liderleri, siyasî bütünleşme içinde Fransa'nın rolünün belirlenmesi bakımından etkiliolmuşlardır. Özellikle de Gaulle'ün çizdiği Avrupa politikaları çerçevesi bugün bile korunmaktadır. Fransa, iki Almanya'nın birleşerek eski gücüne kavuşması ile tekelinde bulundurduğu Avrupa liderliğini Almanya ile paylaşmaya başlamıştır. Bugün Avrupa siyasî bütünleşmesinin geleceği Euro'nun başarısına bağlıdır. Siyasî bütünleşmenin sonunda, ulus devletlerin varlıklarını yitirerek siyasî birliğin kurulması, bugün için hâlâ çok uzak görünmektedir. Fransa,“Alman tehlikesi”üzerine kurulu bakış açısını koruyarak, siyasî bütünleşme süreci içinde ulus devletin gücünü zayıflatacak nitelikteki girişimlere bile destek vermek zorunda kalacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Attempts by the Europeans to integrate their countries have never been successful until the foundation of the European Coal and Steel Community. When examined in the context of European integration, it can be concluded that France is a country of paradoxes. Although it was against the French national interests, she became one of the leading supporters of the political integration. The reasons of such behaviour are most importantly, the economic benefits of the EU membership, the opportunity to make the Union an economic and military power independent from the U.S. and the containment of the“German threat”by keeping her under control in an integrated European Union. Although France successfully managed to shape European policies, she was inevitably influenced in the harmonisation process, as she had to make important changes in her political, economic, social and legal structure. After the German unification, France had to share the leadership position of Europe with Germany. The future of the European political integration depends to a large extent on the success of the Euro. A political union in which the existence of nation states comes to an end is still a remote possibility for the European states. It seems that France will continue its integration policies based on the containment of the“German threat”. In this context France will have to accept the policies aiming further political integration at the expense of the weakening of nation states.