İzole sıçan kalplerinde, fenitoin, fenobarbital, valproik asit ve etosüksimidin artan dozlarda uygulanması sonucu oluşan etkilerin sınıf 1 antiaritmik ajanlar lidokain, disopiramid ve propafenon ile karşılaştırılması
Direct effects of antiepileptic drugs in comparison with anti-arrhythmic drugs on hearts
- Tez No: 118005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER SÜZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Özet Son yıllarda epileptik hastaların ani ölüm oranının yüksek olmasıyla dikkatler antiepileptiklere yöneltilmiştir. Antiepileptiklerin olası yan etkileri veya tedavi kesildiğinde oluşabilecek etkileri bu açıdan önem kazanmıştır. Antiepileptiklerin kardiyak yan etkilerine dair birçok olgu bildirimi var iken bu konuyla ilgili çok az hayvan deneyleri yapılmıştır. Biz bu noktadan yola çıkarak antiepileptiklerin Langendorff düzeneğinde sıçan kalplerine olan etkilerini, etki şekilleri benzer olan antiaritmiklerle karşılaştırdık. Bu amaçla antiepileptik ajanlardan fenitoin, fenobarbital, valproik asit ve etosüksimitin izole sıçan kalplerinde artan konsantrasyonlarda uygulanmasıyla oluşturdukları direkt etkileri, sınıf I antiaritmik ajanlardan lidokain, disopiramid ve propafenon ile karşılaştırılmalı olarak araştırdık. Antiepileptik ve antiaritmik uygulanan kalplere, bazal ölçümlerden sonra her beş dakikada bir artan konsantrasyonlarda fenitoin, fenobarbita, valproik asit ve etosüksimit ile sınıf I antiaritmik ajanlardan lidokain, disopiramid ve propafenon uygulandı. Son olarak kalpler 5 dakika ilaçsız yıkandı. Her aşamanın son 30 saniyesinde ölçümler tekrarlandı. Pik sistolik basınç, pik sistolik basınca ulaşma zamanı, diastol sonu basınç, +dp/dtmakS, -dp/dtmaks, ejeksiyon zamanı, kontraksiyon zamanı, vuru basıncı, kalp atım hızı, ortalama perfüzyon basıncı ölçüldü. Bütün antiaritmik ilaçların kalpte konsantrasyona bağımlı depresif etkileri görüldü.
Özet (Çeviri)
Summary In recent years the ratio of sudden death in epileptic patients was more than the population, for this reason antiepileptic drugs are susceptible in sudden death in epileptic patients. Adverse effects of antiepileptic drugs and the periods they are discontinued may be important possible causes of the sudden death in epileptic patients. There are a few number of clinical and experimental trials that investigate the mechanisms of these actions of antiepileptic drugs. However, direct effects of antiepileptic drugs in comparison with antiarrhythmic drugs on hearts have not been studied yet. In the present study the dose dependent direct effects of antiepileptic drugs phenytoin, phenobarbital, valproic acid and ethosuximide in comparison with antiarrhythmic drugs namely lidocaine, disopyramide and propafenone were investigated in isolated perfused rat hearts. Phenytoin, phenobarbital, valproic asit, ethosuximide, disopyramide, lidocaine and propafenone were applied at increased concentrations to hearts on Langendorff system. Hearts were then perfused 5 minutes without drugs. Measurements were assessed at the last 30 seconds of every period. Peak systolic pressure, time to peak systolic pressure, end diastolic pressure, +dp/dtmax, -dp/dtma* ejection time, contraction time, beat pressure, heart rate, mean perfusion pressure parameters were measured or calculated. All antiarrhythmic agents tested had concentration dependent cardiodepressive effects.