İskemik ve reperfüze izole sıçan kalplerinde, fenitoin, fenobarbital, valproik asit ve etosüksimidin artan dozlarda uygulanamsı sonucu oluşan etkilerin sınıf 1 antiaritmik ajanlar lidokain, disopiramid ve propafenon ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 118006
  2. Yazar: HATİCE NİLÜFER GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER SÜZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Özet Antiepileptik ve antiaritmik ajanlar preload, afterload ve ventriküler kontraktiliteyi değiştirerek kalbin performansı üzerine etki edebilirler. Antiepileptik ilaçların bu etkilerinin mekanizmalarına yönelik az sayıda klinik ve deneysel çalışma mevcuttur. İskemi reperfüzyon hasarına maruz kalmış kalplere antiepileptik ajanların antiaritmiklerle karşılaştırmalı olarak direkt etkilerini araştıran herhangi bir çalışma yoktur. Bu çalışma bu konudaki açığı kapatmak için planlandı ve bu amaçla izole sıçan kalplerinde antiepileptik ajanlardan fenitoin, Fenobarbital, valproik asit ve etosüksimit sınıf I antiaritmik ajanlardan lidokain, disopiramid ve propafenon ile karşılaştırılmalı olarak artan konsantrasyonlarda iskemi ve reperfüzyon oluşturulmuş kalpler üzerine direkt etkileri araştırıldı. Antiepileptik ve antiaritmik uygulanan kalplere bazal ölçümlerden sonra 15 dakikalık normotermik global iskemi yapıldı. İskemi sonrasında 20 dakika reperfiize edildikten sonra peniden ölçüm alındı ve bunu izleyen her beş dakikada bir artan konsantrasyonlarda fenitoin, fenobarbital, valproik asit ve etosüksimit ile sınıf I antiaritmik ajanlardan lidokain, disopiramid ve propafenon uygulandı. Her aşamanın son 30 saniyesinde ölçümler tekrarlandı. PSB zamanı, +dp/dtmaks, -dp/dWs, ejeksiyon zamanı, kontraksiyon zamanı, vuru basıncı, kalp itim hızı ölçüldü. Antiepileptiklerden fenitoin ile fenobarbitalin ve çalışmaya dahil edilen tüm antiaritmik ajanların kardiyak fonksiyonları anlamlı derecede deprese ettiği gözlenmiştir. Valproik asit ile kalpler stabil kalmış, etosüksimit ile hafif bir pozitif inotropik etki gözlenmiştir. Modelimizde fenitoinin myokardiyal depresan etkisinin diğer antiepileptik ilaçlardan daha fazla olduğu, antiaritmiklerin depresan etkilerine benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Fenitoin ayrıca 3x10^ Mol/L ve lxlO"4 Mol/L'de kalplerin durmasına sebep olmuştur ve bu durum da antiaritmik ilaçların etkilerine benzerdir. Bu bulgulara dayanarak fenitoinin iskemik myokard üzerine depresan etkisinin, antiaritmiklerin etkilerine benzerlik taşıdığını söyleyebiliriz. Bütün antiaritmik ajanların proaritmojenik etkisi olduğu bilinmektedir. Sınıf I antiaritmikler de uzun zaman kullanıldığı takdirde mortaliteyi arttırır. Bu olaylarla fenitoin kullanan epileptik hastalarda gözlenen ani ölümler arasında bağlantı kurulabilir. Öte yandan fenobarbital, valproik asit ve etosüksimit bizim modelimizde kardiyak açıdan güvenli ajanlar olarak gözükmektedir. 52
Özet (Çeviri)
Summary Antiepileptic and antiarrhythmic drugs may effect on cardiac performance by changing areload, afterload and ventricular contractility. There are a few number of clinical and experimental trials that investigate the mechanisms of these actions of antiepileptic drugs. However, direct effects of antiepileptic drugs in comparison with antiarrhythmic drugs on tiearts subjected to ischemia-reperfusion injury have not been studied yet. In the present study the dose dependent direct effects of equipotent concentrations of antiepileptic drugs phenytoin, phenobarbital, valproic acid and ethosuximide in comparison with antiarrhythmic drugs lidocaine, disopyramide and propafenone were investigated in isolated perfused rat learts. Hearts were exposed to normothermic global ischemia for 15 minutes, then reperfused for 20 minutes, following this, antiepileptic drugs phenytoin, phenobarbital, valproic acid, ethosuximide and antiarrhythmic drugs lidocaine, disopyramide and propafenone were applied with increasing the concentrations every 5 minutes. Measurements were assessed at :he last 30 seconds of every period. Time to peak systolic pressure, +dp/dtnax, -dp/dtmax, ejection time, contraction time, beat pressure, heart rate parameters were assessed. Antiepileptic drugs phenytoin, phenobarbital and all antiarrhythmic drugs that are used in this study depressed cardiac parameters. The hearts were stable with valproic acid and a partial positive inotropic effect was observed with ethosuximide. In our model the depressor effect of phenytoin was much more than other antiepileptics and was similar to the depressor effect of antiarrhythmics. Phenytoin caused the hearts to arrest at the 3x1ü“4 Mol/L ve lxlO”4 Mol/L. This was also similar to the effects of antiarrhythmic drugs. It is known that all antiarrhythmic agents have proarrhythmic effects. Class I antiarrhythmic drugs increase mortality if they are used chronically. As a result a relation between these events and sudden unexpected death in epileptic patients using phenytoin could be possible, whereas phenobarbital, valproic acid and ethosuximide seem to be cardio-safe agents in our model. 53