Yeni 3-(1,2,4-triazol-3-il)-4-tiyazolidinon türevlerinin sentezi ve yapı aydınlatılması
Synthesis and evaluation of 3-(1,2,4-triazol-3-yl)-4-thiazolidinone
  1. Tez No: 118004
  2. Yazar: FÜSUN KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUMRU ÖZKIRIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
131 ÖZET Bu çalışmada 3-(1,2,4-triazol-3-il)-4-tiyazolidinon yapısında aşağıdaki bileşikler sentez edilmiştir. A/-[fenilmetilen]-1H-1,2,4-triazol-3-amin (1) A/-[(4-florofenil)metilen]-1H-1,2,4-triazol-3-amin (II) A/-[(4-klorofenil)metilen]-1H-1,2,4-triazol-3-amin (MI) A/-[(3,4-diklorofenil)metilen]-1 H-1,2,4-triazol-3-amin (IV) A/-[(4-nitrofenil)metilen]-1 H-1,2,4-triazol-3-amin (V) A/-[(3-nitrofenil)metilen]-1 H-1,2,4-triazol-3-amin (VI) A/-[(2-nitrofenil)metilen]-1 H-1,2,4-triazol-3-amin (VII) A/-[(4-(metoksikarbonil)fenil)metilen]-1 H-1,2,4-triazol-3-amin (VIII) 2-(4-florofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-1,3-tiyazolidin-4-on (IX) 2-(4-klorofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-1,3-tiyazolidin-4-on (X) 2-(3,4-diklorofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-1,3-tiyazolidin-4-on (XI) 2-(4-nitrofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-1,3-tiyazolidin-4-on (XII) 2-(3-nitrofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-1,3-tiyazolidin-4-on (XIII) 2-[4-(metoksikarbonil)fenil]-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-1,3-tiyazolidin-4-on (XIV) 2-feniI-3-(1 H-1,2,4-triazoi-3-il)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on (XV) 2-(4-florofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on (XVI) 2-(4-klorofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on (XVII) 2-(4-nitrofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on (XVIII) 2-(3-nitrofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-iI)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on (XIX) 2-(2-nitrofenil)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on (XX) 2-[(4-metoksikarbonil)fenil]-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-il)-5-metil-1,3-tiyazolidin-4-on(XXI) Bu amaçla 3-amino-1,2,4-triazorün aromatik aldehitlerle Schiff bazları (I-VIII) hazırlanmıştır. Schiff bazları susuz benzenli ortamda Dean-Stark tuzağı kullanılarak merkaptoasetik asitle siklokondensasyona sokulmuş ve 4 adedi yeni olan IX-XIV bileşikleri elde edilmiştir. Schiff bazlarının 2-merkaptopropiyonik asitle reaksiyonundan ise 7 yeni bileşik (XV-XXI) kazanılmıştır.132 Çalışmada bileşiklerin oluşum mekanizmaları incelenmiş ve sentez edilen bileşiklerin yapıları elementel analiz, UV, İR, 1H-NMR, 13C-NMR ve kütle spektrumu verileri ile kanıtlanmıştır. Sentez edilen bileşiklerden bazılarının (XI, XVII, XVIII) mikrobiyolojik aktiviteleri S. epidermidis (ATCC 12228) ve S. aureus (ATCC 6538)'e karşı incelenmiştir. Bileşiklerden XI, XVII ve XVIII in S. epidermidis'e karşı çok zayıf etki gösterdiği saptanmıştır. Antitüberküloz etki araştırmasında ise IX-XII; XIV-XVIII ve XX nolu bileşiklerde Mycobacterium tuberculosis H37Rv suşuna karşı 6.25 f.ug / m l konsantrasyonda test edilmiş ve aktivite saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
133 SUMMARY In this study the synthesis of the following compounds bearing the 3-(1,2,4-triazol- 3-yl)-4-thiazolidinone structure has been described A/-[phenylmethylene]-1 H-1,2,4-triazoI-3-amine (I) A/-[(4-fluorophenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazol-3-amine (II) A/-[(4-chlorophenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazol-3-amine (HI) A/-[(3,4-dichlorophenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazoI-3-amine (IV) A/-[(4-nitrophenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazol-3-amine (V) A/-[(3-nitrophenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazol-3-amine (VI) W-[(2-nitrophenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazol-3-amine (VII) A/-[(4-(methoxycarbonyl)phenyl)methylene]-1 H-1,2,4-triazol-3-amine (VIII) 2-(4-fluorophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-1,3-thiazolidin-4-one (IX) 2-(4-chIorophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-1,3-thiazolidin-4-one (X) 2-(3,4-dichlorophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-1,3-thiazolidin-4-one (XI) 2-(4-nitrophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-1,3-thiazolidin-4-one (XII) 2-(3-nitrophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-1,3-thiazolidin-4-one (XIII) 2-[4-(methoxycarbonyI)phenyl]-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-1,3-thiazolidin-4-one (XIV) 2-phenyl-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin-4-one (XV) 2-(4-fluorophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin-4-one (XVI) 2-(4-chlorophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin-4-one (XVII) 2-(4-nitrophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin-4-one (XVIII) 2-(3-nitrophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazoI-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin-4-one (XIX) 2-(2-nitrophenyl)-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin-4-one (XX) 2-[(4-methoxycarbonyl)phenyl]-3-(1 H-1,2,4-triazol-3-yl)-5-methyl-1,3-thiazolidin- 4-one (XXI) Thus 3-amino-1,2,4-triazole was reacted with aromatic aldehydes to afford Schiff bases (I-VIII) cyclocondensation of I-VI with mercaptoacetic acid in dry benzen using a Dean-Stark water separator yielded compounds IX-XIV. Cyclocondensation of compounds I-VIII with 2-mercaptopropionic acid under the above reaction conditions afforded compounds XV-XXI.134 The reaction mechanism involved in the formation of the end products and the structure of the new compounds have been established on the basis of elemental analysis and obtained from UV, IR, 1H-NMR, 13C-NMR and mass spectra. Selected entries from the synthesized compounds (XI, XVII and XVIII) were tested for antibacteriel activity againts S. epidermidis (ATCC 12228) and S. aureus (ATCC 6538). Compounds XI, XVII and XVIII showed weak activity againts S. epidermidis nims. Compounds IX-XII, XIV-XVII and XX were tested for antimycobacterial activity. None of the tested compounds found active at 6.25 ^ig / ml level.