Ankara ili piyasalarında bulunan dekoratif deri ev ve giyim aksesuarları üzerine bir araştırma
- Tez No: 41121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Araştırmanın amacı Ankara il merkezinde pazarlanan dekoratif deri ürünlerini çeşit, teknik, sanat, kullanım yeri ve kalite açısından incelemek; belirlenen bu özelliklerin tüketici tercihlerinde sosyo-kültürel ve ekonomik açıdan etkili olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu bulguları özel ve kamu kuruluşları, dernekler tüketici ve üreticilerin bilgisine sunmak, ayrıca Fakültemizde yer alan deri dersi programlarının gelişmesine katkıda bulunması düşünülmektedir. Ankara il merkezinde yapılan araştırma dekoratif deri ev ve giyim aksesuarı üzerine çalışan 20 satış yeri ile sınırlandırılmıştır. Bu satış yerlerinden tespit edilen 43 adet ev aksesuarı, 42 adet giyim aksesuarı olmak üzere toplam 85 ürün incelenmiştir. Ayrıca satış yeri sahiplerine uygulanan anketle piyasada bulunan deri ürün çeşitleri tüketici kesimin ürünlerde aradığı özellikler ürünlerin satışını etkileyen faktörler vb konularda bilgiler edinilmiştir. Deri ürünlerin ayrı ayrı fotoğrafları çekilmiş, çeşit, teknik, renk, motif, kompozisyon, kullanım yeri ve kalitesi açısından incelenmiştir. Dekoratif deri ev ve giyim aksesuarları fonksiyonelliğinin yanısıra dekorasyonda ve giyime yönelik yeni kullanım alanları bulunması ve bunun yanısıra turistik özelliğe sahip olmasıyla birlikte pazar durumunu olumlu yönde etkilemektedir.Dekoratif deri ev aksesuarları olarak çerçeve, pano, kalemlik gibi ürünler, giyim aksesuarı olarak da başta çanta ve kemer olmak üzere sigaralık, para cüzdanı gibi ürünler tüketiciler tarafından tercih edilen ve piyasada en çok bulunan ürün çeşididir. ?t Bu ürünlerde en çok kullanılan malzeme kösele sırım ve deridir. Deri ürünlerin yüzey süslemelerinde toplam 11 adet teknik kullanılmaktadır. Bunlar aplike, kabartma, oyma, gömme, keserek işleme, linol işleme, ıslatarak şekil verme, işleme, dikiş, baskı ve boyama teknikleridir. Ürünlerde en çok kullanılan renk kahverengi tonlarıdır. Bununla birlikte köselenin doğal rengi, yeşil, siyah, beyaz da yoğun olarak kullanılmaktadır. Bu ürünlerin renklendirilmesinde ise en çok anilin boya tercih edilmektedir. Dekoratif deri ürünlerinde yoğun olarak geometrik motifler kullanılmaktadır. Bununla birlikte kullanım yerlerine göre değişen bitkisel, hayvansal, soyut, mask vb şekillerden oluşturulan kompozisyonlar da mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The research has been planed and carried out in order to study the decorative leather products marketed in the province of Ankara from the points of variety, technique, craftsmanship, areas of usage and quality; to find out whether the sociocultural and economic status of the customers effects the customer performance about the defined specifications of the products; to provide these findings to the private and government establishments, to the unions and to consumers and manufacturers; and to help the development of the leather lecture programs in our faculty. The research carried out in the province center of Ankara has been limited with 20 workplaces which manufactures decorative leather home and outfit accessories. Chosen from these workplaces, 43 home accessories and 42 outfit accessories, total of 85 products has been examined. Also some information has been obtained by a survey carried out between the owners of the workplaces about the leather product types in the market, the specifications which consumer requires from the products and the factors which prevents the selling of the products. The photos have been taken of each product and each have been examined towards the points of type, technique, color, motive, composition, areas of usage and quality.Decorative leather home and outfit accessories beside being functional have new areas of usages in decoration and clothing and they also are touristic souvenir items therefore they effect the market positively. The products which are most popular to the consumer and widely available in the market of the decorative leather as a home accessories are photo frames, decoration panels, pen holders; as an outfit accessories are firstly handbags, belts, cigarette holders and purses. The widely used materials in these products are thick leather, thin leather straps and normal leather. Total of 11 techiques are used in the surface crafting of the leather products. These techniques are applique, high relief carving, damascene, engraving by cutting. Linol engraving (ornamenting), wet sculpturing, printing and painting. The color which is mostly used in the products is brown and also its shades. Also the natural color of the thick leather, green, black and white are used extensively. Aniline dye is preferably used in the coloration of the products. The most widely found motives used in decorative leather products are geometrical motives. Nevertheless depending on where the product is going to be used different compositions are available such as plants, animals, abstracts and masks.