Katı ilaç şekillerinde kullanılan eksipiyanların selekoksibin fizikokimyasal özelliklerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of the interaction between celecoxib and some solid dosage form excipients
  1. Tez No: 118041
  2. Yazar: BİRSEL CAN SUBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. ATİLLA HINCAL, PROF.DR. NURŞEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Subaşı, C.B., Katı ilaç şekillerinde kullanılan eksipiy anların selekoksibin fizikokimyasal özelliklerine etkisinin incelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Farmasötik Teknoloji Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2002. Klasik non steroidal antienflamatuarlardan farklı bir mekanizma ile spesifik COX-2 inhibitörü olarak etki gösteren selekoksib yeni bir moleküldür ve piyasada sadece oral kapsül formları bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, katı ilaç şekillerinde yardımcı madde olarak kullanılan Aerosil 200, Avicel PH 102, laktoz, magnezyum stearat, krospovidon ve talk ile selekoksibin arasındaki etkileşim ve bunun selekoksibin fizikokimyasal özellikleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla selekoksib ve seçilen yardımcı maddelerin (1:1) oranındaki toz karışımları, oluşturulan stabilite takvimine göre üç ay süre ile inkübasyona bırakılmıştır. 25°C, % 60 RN ortamı ve 40°C, % 75 RN ortamında inkübe edilen örnekler üzerinde belirlenen günlerde yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC), diferansiyel taramalı kalorimetri (DSC) ve“Fourier transformed infrared”spektroskopi (FTIR) analizleri yapılarak elde edilen bulgular kendi içlerinde ve kontrol grupları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, selekoksib ile yukarıda belirtilen eksipiyanların sulu ortamdaki karışımları da hazırlanmış, örnekler 40°C de 7 gün bekletildikten sonra FTIR analizi ile incelenmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, selekoksibin seçilen yardımcı maddeler ile hazırlanan toz karışımlarında ve aynı şartlarda çalışılan tek selekoksibe ait kontrol gruplarında sıcaklık, nem ve zamana bağlı olarak HPLC, DSC ve FTIR bulgularında önemli herhangi bir değişim veya etkileşim gözlenmemiştir. Üç ay boyunca, belirlenen ortam koşullarında selekoksib kimyasal olarak bozunmadan kalmıştır. Selekoksibin sulu ortamdaki örneklerinde yapılan FTIR analizlerinde ise selekoksibin tek başına yine kararlığını sürdürdüğü görülmüştür. Sadece selekoksib- aerosil ve selekoksib-magnezyum stearata ait spektrumlarda yardımcı madde yapılarına doğru bir kayma gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Selekoksib, COX-2 inhibitörü, eksipiyan, DSC, FTIR.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Subaşı, C.B., Evaluation of the interaction between celecoxib and some solid dosage form excipients. Hacettepe University, Institue of Health Sciences, Pharmaceutics Technology Program, M.Sc. Thesis Ankara, 2002. Celexocib is a new developed drag substance which possess a therapeutic activity by inhibiting COX-2 enzyme with a different mechanism that the classical non-steroidal antiinflammatory drags act. In this study, the interaction between celexocib and the solid dosage form excipients including Aerosil 200, Avicel PH 102, lactose, magnesium stearate, crospovidone and talc, and the influence of abovementioned excipients on the physicochemical properties of the drag was investigated. Physical mixtures (1:1) of celexocib and the excipients were stored for in different climatic conditions for 3 months, according a stability schedule. The samples were incubated at 25°C, % 60 RH and 40°C, % 75 RH. In the given periods of time, the samples were analyzed by high pressure liquid chromatography (HPLC), differential scanning calorimetry (DSC) and Fourrier transformed infrared spectroscopy (FTIR). The data from the experiments were compared with the control groups and evaluated. On the other hand, aqueous dispersions of celecoxib and insoluble excipients mixtures were stored at 40°C for seven days, and analyzed by FTIR. There was no physical change of celexocib in the control groups, and no solid-solid interaction between celexocib and the excipients. Celexocib was found to be intact without any degradation at the end of 3 months. In the aqueous medium, celexocib remained stable. In the FTIR spectra, celexocib-aerosil 200 and celexocib- magnesium stearate as aqueous dispersions, a shifting of the characteristic bands towards the excipients spectral properties was observed. Key Words : Celecoxib, COX-2 inhibitor, excipient, DSC, FTTR.