Anestezi indüksiyonunda etomidat kullanımının sigara içenlerde endokrin fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of induction of anesthesia with etomidate on cigarette smokers? endocrine functions
- Tez No: 271877
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ ERHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sigara kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları iyi bilinmektedir. Tütün bileşenleri KAH, KB ve sistemik vasküler rezistansta artışa yol açmaktadır. Etomidat adrenal supresyon yaparak kan kortizol seviyesinde azalmaya ve kortizol prekürsörlerinde artışa yol açmaktadır.Çalışmamızda cerrahi stresle artmış endokrin cevap üzerine anestezi indüksiyonunda kullanılan etomidatın sigara içen ve içmeyen hastalarda etkilerinin belirlenmesini amaçladık.Non-kardiyak elektif cerrahi yapılan ASA I, II risk grubundaki 80 erişkin hastada etomidat ve propofol ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Hastalar kendi aralarında gelişigüzel olarak sigara içen ve içmeyenlerden oluşan iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalara 0,3 mg/kg etomidat veya 2-2,5 mg/kg propofol ile anestezi indüksiyonu yapılarak, verilen anestezi indüksiyon ajanı ve sigara içip içmemesine göre grup sayısı dörde çıkarılmış oldu.Grupların demografik verileri, cerrahi süreleri, OAB, SpO2 ve beyaz küre değerleri arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Health problems related to cigarette smoking are well known. The components of tobacco cause CAD, BP and increased systemic vasculer resistance. Etomidate via adrenal suppression leads to decreased blood cortisol levels and increased cortisol precursors.In our study, we aimed to determine that the effects of etomidate which is used for increased endocrine response by surgical stress during induction of anesthesia on smoker and non-smoker patients.Induction of anesthesia with etomidate and propofol were applied to 80 patients who underwent elective non-cardiac surgery with ASA I and II risk groups. Patients were randomly divided into two groups as non-smoker and smoker. For induction of anesthesia 0.3 mg/kg etomidate or 2-2.5 mg/kg propofol given to patients in both groups and according to anesthetic agents and smoking status patients? groups number were increased to four.Demographic data, duration of surgeries, MAP, SpO2, and WBC were not different among groups.