Farklı yöntemler ile hazırlanan ağızda dağılabilir tablet (ODT) formülasyonlarının optimizasyonu ve in vitro karekterizasyon çalışmaları
Optimization and in vitro characterization studies of orally disintegrating tablet (ODT) formulations prepared by different methods
- Tez No: 828453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE KAHRAMAN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tabletler; kolay hazırlanmaları ve yüksek hasta uyuncu nedeniyle en çok kullanılan oral dozaj şeklidir. Bununla birlikte, tabletlerin disfajik, pediatrik, geriatrik ve nörolojik hastalar için dezavantajları vardır. Ağızda dağılan tabletler (ODT), suya ihtiyaç duymadan ağız boşluğunda hızla parçalanan belirgin katı dozaj formlarıdır. ODT'lerin üretimi için geleneksel veya patentli yöntemler olmak üzere birçok teknoloji kullanılmaktadır. Bu dozaj şekillerinde siklodekstrinlerin formülasyona dahil edilmesiyle ilaç çözünürlüğünün, biyoyararlanımın artırılması, ilaç stabilitesinin ve tadının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışmada ise çeşitli yöntemlerin (direkt basım ve yaş granülasyon), yardımcı maddelerin ve siklodekstrinlerin kullanılması ile flurbiprofen içeren ağızda dağılan tabletlerin kalite özellikleri ve tat maskeleme üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle liyofilizasyon yöntemi ile flurbiprofen-β-CD ve flurbiprofen-HPβCD ile kompleksleri hazırlandı. Ardından tablet formülasyonları için toz karışımları hazırlanıp gerçek yoğunluk, sıkıştırılmış yoğunluk, yığın açısı, sıkıştırılabilirlik (Carr indeksi), Hausner oranı saptandı. Bütün formülasyonlarda aynı tablet basım parametreleri sağlanarak tabletler (F1-F7) basıldı ve tabletlerde ağırlık sapması, çap-kalınlık, sertlik, friabilite, içerik tekdüzeliği, ıslanma süresidağılma süresi, çözünme hızı ve tat maskeleme testleri yapıldı. Ağırlık sapması, çap-kalınlık, içerik tekdüzeliği ve tat maskeleme sonuçları hazırlanan bütün formülasyonlar için kabul edilen değerlerde bulunmuştur. Formülasyonların sertlik sonuçları ise 18,5±1,26 N ile 106,9±14,60 N arasında tespit edilmiştir. Formülasyonda flurbiprofen siklodekstrin komplekslerinin bulunması ise farmakope kabul limitlerinin aşılmasına yol açmıştır. Formülasyonların ıslanma süreleri 7,11±0,72 saniye ile 549,33±71,06 saniye arasında değişirken dağılma süreleri ise 10,67±3,50 saniye ile 223,17±18,94 saniye arasında saptanmıştır. Formülasyonların çözüme hızları ise 45 dakika sonunda % 85,45 ile %101,79 arasında değişim göstermiştir. Sonuç olarak, üretim yönteminin, formülasyonda kullanılan yardımcı maddelerin ve siklodekstrinlerin aynı tablet basım parametreleri kullanılarak hazırlanan ağızda dağılan tabletlerin kalite parametrelerini ve tat maskelemesini önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Tablets are the most widely used form of oral dosage due to their easy preparation and high patient compliance. However, tablets have disadvantages for dysphagic, pediatric, geriatric, and neurological patients. Orally disintegrating tablets (ODT) are distinct solid dosage forms that rapidly disintegrate in the oral cavity without the need for water. Many technologies are used to produce ODTs, either traditional or patented methods. The inclusion of cyclodextrins in the formulation of these dosage forms is aimed at increasing drug solubility, bioavailability, and improving drug stability and taste. This study aimed to examine the effects of various methods (direct compression and wet granulation), excipients, and cyclodextrins on the quality characteristics and taste masking of orodispersible tablets containing flurbiprofen. In the study, firstly, flurbiprofen-β-CD and flurbiprofen-HPβCD complexes were prepared by the lyophilization method. Then, powder mixtures were prepared for tablet formulations, and bulk density, tapped density, angle of repose, compressibility (Carr index), and Hausner ratio were determined. Tablets (F1-F7) were prepared by providing the same tableting parameters in all formulations, and weight variation, diameter-thickness, hardness, friability, content uniformity, wetting time, disintegration time, dissolution rate, and taste masking tests were performed on the tablets. Weight deviation, diameter-thickness, content uniformity, and taste masking results were found to be within accepted values for all prepared formulations. The hardness results of the formulations were determined between 18.5±1.26 N and 106.9±14.60 N. The presence of flurbiprofen cyclodextrin complexes in the formulation led to exceeding the pharmacopeia acceptance limits. The wetting times of the formulations ranged from 7.11±0.72 seconds to 549.33±71.06 seconds, while the disintegration times were between 10.67±3.50 seconds and 223.17±18.94 seconds. The dissolution rates of the formulations varied between 85.45% and 101.79% after 45 minutes. As a result, it was found that the production method, excipients, and cyclodextrins used in the formulation significantly affected the quality parameters and taste masking of the orally disintegrating tablets prepared using the same tablet pressing parameters.