Benzin istasyonu çalışanlarında lipid peroksidasyonu düzeylerinin araştırılması
Investigation of lipid peroxidation in gasoline station workers
  1. Tez No: 118043
  2. Yazar: FATİH KARADAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FERZAN LERMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Petrol yakıtları ve motorlu taşıt emisyonlarına maruziyetin sağlık için zararlı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle benzin istasyonu çalışanları işleri gereği belirli bir risk altındadırlar. Çalışmamızda petrol yakıtları ve taşıt emisyonlarına mesleksel olarak maruz kalan benzin istasyonu çalışanlarında lipid peroksidasyonunun göstergesi olan plazma malondialdehid düzeylerini ölçtük (n=30). Sonuçlar yukarıdaki bileşiklere mesleksel olarak maruz kalmayan kontrol grubuyla karşılaştırıldı (n=24). Serum kolesterol, HDL, LDL, trigliserid düzeyleri, yaş, çalışma süresi, sigara içme ve alkol tüketimi gibi diğer faktörlerin de lipid peroksidasyonu üzerine etkilerini inceledik. Çalışanların ortalama plazma malondialdehid düzeyi kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı oranda yüksekti (p=0. 0001).
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Exposure to petroleum fuels and motor vehicle emissions are known to be harmful to health. In this respect gasoline station attendants are at particular risk due to the nature of their job. In this study, we measured plasma malondialdehyde levels as indicator of lipid peroxidation in gasoline station attendants occupational ly exposed to petroleum fuels and motor vehicle emissions (n=30). Results were compared with occupational ly non-exposed control group (n=24). We also investigated the effects of other factors, including serum cholesterol, HDL, LDL, triglyceride levels, age, duration of employment, smoking and alcohol consumption on lipid peroxidation. The mean plasma malondialdehyde level of workers was significantly higher as compared to controls (p=0.0001).