Sigaraya pasif maruz kalan 5 yaş altı çocuklarda solunum yolu enfeksiyon sıklığının araştırılması
The Relationship between respiratuar infections and passive smoking under the age of five
- Tez No: 118093
- Danışmanlar: PROF.DR. SELMA ÇİVİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı (TIP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/KONYA 2002 Dr. Özgür ÖNAL Danışman Prof. Dr. Selma ÇİVİ 5. Yaş Altı Çocuklarda Sigaraya Pasif Maruziyet ve Solunum Sistemine Etkileri Amaç : Çocuklarda sigaraya pasif maruziyet oranını tespit etmek ve bunun solunum sistemi üzerine etkilerini ortaya çıkarmak. Yöntem : Tanımlayıcı tipte bir saha araştırması olan bu çalışma 2001 'de Konya ili Karatay ilçesi 3 Nolu Sağlık Ocağı bölgesinde 0-4 yaş grubu çocuklarda yapıldı. Uygulanan bir anketle elde edilen veriler SPSS For Windows 10.0 İstatistik Programında ki-kare, t testi, Mann Whitney U ve lojistik regresyon analizleri kullanılarak irdelendi. Bulgular : 256 çocukta yapılan çalışmada solunum yolu enfeksiyonu prevalansı % 82.8 ve kulak enfeksiyonu prevalansı da % 55.2 olarak bulundu. Erkeklerde sigara içme prevalansı % 84.0 kadınlarda % 44.1 bulundu. Çocukların solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmalarında evdeki oda sayısı (P = 0.002), çocuğun yanında günlük içilen toplam sigara sayısı (P = 0.0000), babanın sigara içme durumu (P = 0.0000) ve babanın kaç yıldır sigara içtiği gibi faktörler etkili bulundu. Yapılan regresyon analizi sonucunda çocuğun yanında günlük içilen toplam sigara miktarı, çocuğun solunum yolu hastalıklarına yakalanmasındaki en etkili faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Kulak enfeksiyonlarına yakalanmada da birinci derecede etkili faktör çocuğun yanında günlük içilen toplam sigara sayısıdır. Tartışma ve Sonuç : Bu bulgulara göre 0-4 yaş grubu çocuklarda gelişen solunum yolu enfeksiyonları ve kulak enfeksiyonlarının en önemli etkeni, çocukların sigara dumanına pasif maruziy etleridir. Aileler, özellikle anne-babalar pasif maruziyet konusunda eğitilmeli, çocukların sigaraya karşı korunması sağlanmalıdır. 78
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The relationship between respiratuar infections and passive smoking under the age of five. Purpose : To determinate the relationship between passive smoking and the respiratuar infections. Method : This stduy was regional and decriptive. It was held in 2001 in the reigon of Konya-Karatay the 3'rd Health Center. 256 children of age under 5 were examined in the study which was planned cross-sectional analytic. Face-to face interviews were held and survey forms were filled- in by the parents at their homes. Results : In this current research, gathered data was as follows; descriptive information of child and parents, the special features of childrens house, smoking habits of family, respiratuar system symptoms and ilness of ear. This data was evaluated by chi- square and logistic regression analysis. % 55.2 of children was ill from ear and % 82.8 had respiratuar system symptoms. % 84.0 of fathers and % 44.1 of mothers were smoking. The prevalance of passive smoking of children in our study was found % 86. 3. The most important fact was the number of cigarettes which was smoke near the children.Furthermore lung diseases and ear problems are more frequent among children of whom smoking performed near them. The poeple must not smoke, especially children should be protected in the society where smoking is widespead. Families should be informed about the harmful effects of smoking, especially passive smoking. To prevent of active and passive smoking is bound together with legal, economical, moral and educational measures. 79