Kentsel bir bölgede, birinci basamak sağlık kuruluşu planlama konusunda bir model araştırması
A Model study on the planning of primary health center in an urban area
- Tez No: 118103
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER ÖZTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 929
Özet
X ÖZET ÖZ AĞ. M. Kadir., Kentsel bir bölgede, birinci basamak sağlık kuruluşu planlama konusunda bir model araştırması, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Bu çalışma bir kentsel sağlık ocağı modeli oluşturmak amacıyla Ankara ili Çankaya ilçesine bağlı Çiğdem mahallesinde 1999-2000 yıllan içinde yapılmıştır. Örnekleme Mahallede yaşayan yaklaşık 2300Q kişiyi temsil edecek biçimde rasgele örnekleme yöntemi yapılmış, seçilen 312 hanede yaşayan 1149 kişi üzerinde araştırma yapılmıştır. Örneğe çıkan hanelerle önce bir kez görüşülerek hanede yaşayanlar ve sağlıklarıyla ilgili bilgi alınmış, daha sonra üç ayda bir olmak üzere Eylül 1999-Eylül 2000 tarihleri arasında dört kez ziyaret edilerek sağlık sorunları, son bir ay içindeki sağlık yakınmaları, hekime başvuruları, uygulanan tedaviler konusunda bilgi toplanmıştır. Bu görüşmeler ışığında yakınma hızlan, hekime başvuru hızlan, sağlık ocağına başvuru hızlan ile yakınması olup da başvurmadıkları halde başvurması gerektiği düşünülenler belirlenip, hekime başvuranlarla birlikte, örnekteki bu kişilerin bir yıl içinde kaç kez birinci basamak sağlık kuruluşundan hizmet almaları gerekeceği hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar ışığında 30000 kişilik bir kentsel bölgede hizmet verecek bir sağlık ocağında kaç personel çalışması ve hangi laboratuvar ve diğer olanakların bulunması gerektiği konusunda tahminler yapılmıştır. Çalışma sonucunda yıllık kişi basma yakınma hızı 4,3, hekime başvuru hızı 2,7, sağlık ocağına başvuru hızı 0,6 ve olması gereken başvuru hızı da 3,7 olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar ışığında 30000 kişiye hizmet verecek bir sağlık ocağında 19 (ondokuz) adet hekim ve 19 (ondokuz) adet birinci basamak hemşiresi, 8 (sekiz) adet laborant, 3 (üç) adet röntgen teknisyeni gerektiği, ayrıca röntgen, ultrason, EKG, küçük cerrahi müdahale, vajinal sürüntü, biyokimyasal analizler gibi olanakların bulunması gerekeceği düşünülmüştür. Düşünülen sağlık ocağı, hane ve aile bazlı olduğu için çalışma saatleri 08.00- 24.00 saatleri arası ve yılın her günü hizmet verecek biçimde planlanmıştır. Sağlık ocağının vereceği hizmetler içine aile ziyaretleri ve kronik hasta kontrolü hizmetleri de dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÖZAG. M. Kadir., A model study on the planning of primary health center in an urban area, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Public Health Program, Philosophy Doctoral Program, Ankara, 2002. This study was conducted in Çiğdem quarter of Çankaya district in Ankara between 1999 and 2000 in order to establish a model of urban primary health center. A random sampling method was applied to represent approximately 23000 inhabitants of the Sampling Quarter, and the study was conducted on 1149 people from selected 312 households. The people from these households was first interviewed once about their overall health status, and then they were visited for four times on a quarterly basis between September 1999 and September 2000 to collect data about their health status, medical complaints within the last month, referrals to physicians, and treatments applied. Departing from these interviews, the complaint rates, rates of referral to physicians, rates of referral to primary health centers and those who have complaints, but failed to seek medical advice and for whom medical advice was necessary were determined; and how many times those who refer to physician and such people in the sampling will have to seek service from primary health centers in a year was calculated. Then the number of personnel who should work at a primary health center in an urban area inhabited by 30000 people and the laboratory and other facilities that should be established in such a center were predicted. Annual complaint rate per capita was calculated to be 4.3, rate of referral to physician 2.7, rate of referral to primary health center 0.6, and expected rate of referral 3.7. Accordingly, it was predicted that a primary health center to provide services for 30000 people should have 19 (nineteen) physicians, 19 (nineteen) primary step nurses, 8 (eight) laboratory technicians, 3 (three) X-ray technicians, and such facilities as X-ray, ultrasound, EEG, minor surgical operation, vaginal smear, biochemical analyses, etc. The proposed primary health center was planned to work between 8:00 and 24:00 every day since it is household and family oriented. The services to be provided by the center include house calls and control of chronic patients.