Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi'nde 1998-2000 yılları arasında yatan hastalara verilen hizmetlerin değerlendirilmesi
The evaluation of the services given to the in-patients at Gevher Nesibe Hospital of Erciyes University between 1998 and 2000
  1. Tez No: 118136
  2. Yazar: BAKİ MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanelerinde 1998-2000 yıllan arasında yatan hastalara verilen hizmetlerin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında bu yıllara ilişkin hastanede tutulan kayıtlar değerlendirilmiştir Hastanelerde 2000 yılında 1998 yılma göre yatak sayısında % 23 oranında artış olmuştur. Çalışan sağlık personeline baktığımızda doktor sayısında % 15 artış, diğer sağlık personelinde % 19 artış, idari ve diğer personelde ise önemli bir değişiklik olmamıştır. Servislerde yatan hastaların toplam yattıkları gün sayısında 1999 yılma göre % 12 artış kaydedilmiş ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür. Hastaların 1998-2000 yıllarında ortalama yatış sürelerine bakıldığında 9.9 gün ortalaması ile yattığı görülmektedir. Yatak işgal oranı 1998 yılında % 78.2 iken, 2000 yılında % 71.1 'e düşmüştür. Yatak devir aralığı 1998 yılında 2.7 gün ve 1999-2000 yıllarında ise 4.0 gündür. Yatak devir hızı 1998 yılında % 29.2 ve 2000 yılında % 27.3 olmuştur.Kaba ölüm hızı 1998 yılında % 4.6 ve 2000 yılında % 4.3 'tür. Yapılan ameliyat sayılan yıllara göre artış gösterirken, ameliyat hızlan 1998 yılında % 43.3, 2000 yılında ise % 41.6'ya düşmüştür. Vakaların ortalama % 86'sma genel anestezi ve % 9.9'na ise lokal anestezi uygulanmıştır. Görülen hastalıklar arasında arter, arteriol ve kapiller hastalıkları birinci, serebro vasküler hastalıklar ikinci sırada yer almıştır. Ölüm vakalarına bakıldığında, en fazla serebro vasküler hastalıklar, perinatal hastalıklar ve kazalar sonucunda görülen kafa travmaları ilk sıralar almaktadır.Anahtar Kelimeler : Hastane Kayıtlan, Yatak İşgal Oranı, Yatak Devir Aralığı, Yatak Devir Hızı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the services which given to the in-patients at Hospitals of Erciyes University Medical Faculty between 1998 and 2000. Hospital records about these years were reviewed in the study. The number of beds increased approximately 23% in 2000 which compared with 1998. In this period, the number of physicians increased 15%; Auxiliary health personnel increased 19%. But, there were no any changes in non-health care personnel. The average length of stay, between 1998 and 2000, was 9.9 days. Length of stay increased 12% during this period. While Bed Occupancy Rate was 78.2% in 1998, this rate decreased to 71.1% in 2000. The Bed Return Interval was 2.7 days in 1998, and 4.0 days in 1999-2000. Bed Return Rate was 29.2% in 1998, and 27.3% in 2000. The Mortality Rates were found as 4.6% in 1998, and 4.3 in 2000. In the study period, the numbers of surgical operations increased. However, the operation rate, which was 43.3% in 1998, decreased to 41.6% in 2000. General anaesthesia was given to 86% of patients, and local anaesthesia was given to 9.9% of patients. While diseases of arteries were first cause of in-patients, cerebro vascular disorders were the second cause. The most common causes of death were cerebro vascular and perinatal disorders, and head traumas caused by accidents. Key Words : Hospital records, Bed occupancy Rate, Bed return interval, Bed return rate.