Van hava alanında oluşan gürültü kirliliğinin çalışanlar üzerindeki etkileri
An investigation on effects of noise pollution on the workers of Van Ferit Melen Airport
- Tez No: 118139
- Danışmanlar: PROF.DR. M. ALİ KÖRPINAR, PROF.DR. METİN TULGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 11876
Özet
ÖZET Akan Z. Gürültü Kirliliğinin Van Ferit Melen Haya Meydanı Çalışanları Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2002. Bu çalışma, Van Ferit Melen Hava Meydanı'nda çalışanlar üzerinde gürültü kirliliğinin etkisini araştırmak için planlanmıştır. Bu amaçla, kan örneklerinde immunoglobulin değerlerine bakılmış, kulak odyoları ve kan basınçları ölçülmüştür. Çalışmaya hava meydanında görevli 26 kişi (12 kişi apronda, 14 kişi terminalde) ve kontrol grubu olarak ise 1 1 kişi alınmıştır. Çalışanların etkilendikleri gürültü düzeyi uluslararası kabul edilen standart seviyenin (80 dB) üzerindedir (Apron ortalaması: 96±8,4 dB, Terminal ortalaması: 86±8,7 dB). IgG ve IgM değerleri istastistiksel bakımdan anlamsız günlük dalgalanmalar göstermesine karşın, IgG değeri terminal ve apron çalışanlarında sabahtan akşama kadar artan bir değer izlemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Akan Z. An investigation on the effects of noise pollution on the workers of Van Ferit Melen Airport University of Yüzüncü Yd, Institute of Health Sciences, M.S Thesis, Van, 2002. This study was planned to investigate the effects of noise pollution on the workers of Van Ferit Melen Airport. For this purpose, immunoglobulin (Ig) levels in blood samples, audiometric parameters and blood pressures were measured. Twenty six workers of the airport (12 on the apron, 14 on the terminal) and 1 1 controls participated in the study. The level of the noise effecting the workers was higher than the international acceptable standards (80 dB) (mean values; Apron: 96+8,4 dB; Terminal: 86+8,7 dB). Levels of IgA increased from morning to evening in both terminal and apron workers. Levels of IgG and M showed statistically no significant daily alterations. While there was no statistically significant difference between morning IgA levels of these two group of workers and the control group (p>0,05), significant differences were observed for evening levels of IgA of terminal workers (p=0,004) and apron workers (p=0,025) in comparison with control cases. Morning levels of IgG was found to be higher than those of control cases (p=0,001).