Sephorose 4B affinite kromotografisi yöntemi ile aktin bağlayan proteinlerin saflaştırılması
Purification of actin binding proteins by using sephorose 4B affinity chromotography
- Tez No: 118140
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM NURTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
5. ÖZET Çalışmada kullanılan EF-2, EF-1, S- 100, S-30 ve ribozom, sıçan karaciğer dokusundan; aktin, tavşan çizgili kas dokusundan, saflaştırıldı. tRNA sentetaz ise E.colf den elde edildi. EF-2'nin saflığı spektroskopik, elektro foretik yöntemlerle etkinliği ADP-ribozillenme ve poli Phe sistemlerinde incelendi. Elde edilen aktinin saflığı ise spektroskopik ve elektroforetik yöntemlerle belirlendi. Hazırlanan aktin-Sepharos 4B kolonu ile afinite kromatografîsi gerçekleştirildi. Sıçan karaciğerinden hazırlanan S- 100 kesimi bu kolondan geçirildiğinde aktin bağlayan proteinlerin kolon tarafından tutulduğu ve EF-la“nın bu yöntemle saflaştırılabileceği görüldü. Ayrıca S-30 kesiminin Sepharose 4B moleküler elek kromatografisiyle yüksek sukroz derişimi içeren ortamda yıkanması sonucu polizomlar ve F-aktin parçalanmadan kesimlendi. Yapılan ADP-ribozillenme deneyleri sonunda EF-2 ”nin yüksek molekül ağırlıklı bölgeye yayıldığı, ayrıca serbest olarak bir miktar bulunduğu saptandı. Aktin" nin Poli-fenilalanin sentez sistemine inhibe ettiği gösterildi 50
Özet (Çeviri)
ABSTRACT; EF-2, EF-1, S100, S30 and ribosomes were purified from rat liver tissue, actin from the rabbit muscle. tRNA was isolated from E.coli. The purity and relative quantity of EF-2 was assayed by use of electrophoresis and ADP-ribosylation. The quality of the purified actin was also assayed by electrophoretic methods. Actin-Sepharose 4B matrix was prepared and used for affinity chromatography. Rat liver S 100 fraction was applied to this column and EF-1 a was found among proteins retained by the column. It was concluded that EF-1 a can be purified by using this method. Elution of S30 through Sepharose 4B in a buffer containing high concentrations of sucrose appeared to allow fraction actin of polysomes and F-actin without degradation. Diphtheri-toxin mediated ADP-ribosylation precence of revealed that EF-2 in high molecular weight fractions, a finding which likely reflected an in vivo interaction of the factor with ribosomes and F-actin. Inhibition of the poly-Phe synthesis system was also observed. 51