Mesane kanserli olguların mesane yıkama sıvılarında moleküler markerların fısh yöntemi ile incelenmesi
Investigation of molecular markers via fısh method using bladder washing samples of bladder cancer cases
  1. Tez No: 303364
  2. Yazar: EBRU ERZURUMLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Üroloji, Genetics, Urology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mesane kanseri, gelişmiş ülkelerde genitoüriner sistemde, prostat kanserinden sonra ikinci sıklıkla görülen kanserdir. Gelişmiş ülkelerde, mesane kanserlerinin %90'ından fazlasını ürotelyal orijinli DEK ( Değişici Epitel Karsinomu) oluşturur.Serin/treonin kinaz ailesinin üyesi olan Aurora kinazların hücre bölünmesi sırasında, iğ ipliklerinin oluşumu ve stabilitesi, sentrozom ayrılma ve olgunlaşması, kromozom kondensasyonu, ayrılması ve sitokinezde çeşitli rolleri vardır.Çalışmamızda AURKA ve AURKB genlerinin mesane kanserindeki değişimlerini incelemek, bu değişiklikleri tümör evre ve derecesiyle ilişkilendirmek ve mesane kanserlerinde progresyon için bir belirteç olup olmadıklarını değerlendirmek amaçlanmıştır.Çalışmamızda mesane kanseri tanısı almış 28 olgu ve 10 sağlıklı kontrol olgusundan alınan mesane yıkama sıvılarında AURKA ve AURKB genlerine ait değişimler ile CIN (kromozomal düzensizlik) durumu FISH yöntemi ile incelenmiştir.Olgularımızda, AURKA amplifikasyonlarının yüksek derece tümörler ve CIN ile birlikteliği anlamlı bulunmuştur. AURKA amplifikasyon miktarı patolojik evre ile korelasyon göstermiş fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak çalışmamız sonucunda AURKA gen amplifikasyonlarının mesane kanseri progresyonunda önemli bir rol oynayabileceği ve bu amplifikasyonların mesane kanserli hastalarda prognozunu belirlemede bir marker olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.AURKB genine ait incelemelerde, örneklerin %13'ünde delesyon gözlenmiş, tümör evre ve derecesiyle delesyonlar arasında istatistiksel bir anlam gözlenmemiştir. Ayrıca olgularımızın %20'sinde CEP 17 artışları tespit edilmiştir.Çalışmamız, Türk toplumunda Aurora kinazların mesane kanseri üzerinde etkisini ortaya koyan ilk çalışmadır. Çalışmamız ve bundan sonraki çalışmaların sonuçları, mesane kanseri ve Aurora Kinazlar arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına, erken tanı ve tedavide yeni yaklaşımlar geliştirilebilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Bladder cancer is the second most frequently diagnosed genitourinary tumor after prostate cancer. In developed countries, >90% of bladder cancers are (Transitional Cell Carcinoma) of urothelial origin.The Aurora A kinase belongs to serine/threonine group of kinases which are involved in centrosome separation and maturation, spindle assembly and stability, chromosome condensation, congression and segregation, and cytokinesis.The aim of our study was to investigate alterations of AURKA and AURKB genes; determine relationship between the alteration and tumor grade, stage and to assess their relevance as markers of progression in bladder cancers.In this study, FISH tests were used to examine AURKA, AURKB gene copy numbers and CIN (chromosomal instability) in bladder washing samples from 28 patients with bladder cancer and 10 healthy control subjects.As a result of our work, increased copy number of Aurora-A was linked to high grade tumor and CIN. Level of AURKA amplification was correlated with pathological stage but it was not statistically significant. Our study suggests that amplification of AURKA gene may play an important role in the progression of bladder cancer and that AURKA amplification for predicting the prognosis of bladder cancer in patients can be used as a marker.The results of AURKB gene analysis, deletion was observed in 13% of the samples for this gene. No statistically significant difference could be found between AURKB gene deletion and tumor grade, stage. Additionally, increased signals of CEP17 were found in 20% of cases.Our study is the first data demonstrating the effect on bladder cancer of Aurora Kinases in Turkish patients. The results of our study and many other studies contribute to the efforts to understand the association between bladder cancer and Aurora Kinases as well as to prospective diagnosis and treatment phases.