Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Polikliniği'ne adjuvan kemoterapi için başvuran kolorektal kanserli hastaların değerlendirilmesi
Analysis of the patients with early colorectal cancer who visited the Department of Medical Oncology Faculty of Medicine Dokuz Eylül University for adjuvant chemotherapy
  1. Tez No: 118175
  2. Yazar: IŞIL SOMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada kolorektal kanserli adjuvan tedavi almak için başvuran 130 hasta incelendi. Hastalar genel özellikleri, tümör evresi ve lenf nodu tutulumu, tm diferansiyasyonu ve aldıkları kemoterapiler açısından değerlendirildi. T3 ile T4 ve N2 ile NO tümörlü hastalar aarasında sağkalım açısından istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulundu (p=0,03 ve p=0,004). Hastalar aldıkları kemoterapi rejimlerine göre değerlendirilidiklerinde, 52 hastanın bolus 5-FU tedavisi olarak sınıflandırdığımız rejimleri (Mayo, 5-FU+ levamizol, haftalık 5-FU, 5-FU+Levamizol+lökoverin), 74 hastanın ise infüzyonel 5- FU (LV5FU2, LV5FU2+CPT-11) tedavisi aldığı ve 4 hastanın kemoterapi almadığı saptandı. Toksite açısından kemoterapi rejimleri ele alındığında, bolus tedavi alan grupta grade 3-4 hemotolojik toksisite 10 (%7,6) hastada görülürken, infüzyonel grupta sadece 1 (%0,8) hastada grade 4 nötropeni saptandı. Grade 3 d iare bolus kolunda 6 (%4,6) hastada, infüzyonel grupta ise 1 (%0,8) hastada görüldü (p=0,009). Bulantı-kusma ve mukozit grade 2 düzeyinde görülmekle birlikte bolus grubunda istatiksel olarak anlamlı şekilde daha fazla idi (p=0,01 ve p=0,01). İnfüzyonel tedavi alan grupta 1 hastada myokard infarktüsü gelişmesi nedeniyle başka bir tedaviye geçilmiştir. Bolus kolunda tedavi sırasında 1 hasta ölürken, infüzyonel tedavi alan 2 hastamız pulmoner emboli nedeniyle kaybedilmiştir. Tüm hastalar genel olarak değerlendirildiğinde 5 yıllık sağkalım oranı %75,35 ve hastalıksız sağkalım oranı ise 2 yıllık %69,37, 5 yıllık %54,69 olarak saptanmıştır. Kemoterapi rejimleri yönünden, genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım sonuçlan bolus kolunda anlamlı olmamakla birlikte daha iyi olsa da, infüzyonel tedavi alan hastaların izlem süresinin yetersizliği ve ileri evre olup metastatektomi yapılan ve adjuvan tedavi verilen 5 hastanın da bu grupta yer aldığı düşünülürse böyle bir sonucun ortaya çıkmasının beklenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sonuç olarak hastalarımız prognostik özellikleri bakımından literatür ile paralellik göstermekle birlikte, aldıkları kemoterapi rejimleri açısından ortaya çıkan sonuçların daha iyi değerlendirilmesi için adjuvan tedavi ile ilgili prospektif ve daha fazla hastanın yer aldığı çalışmalara gerek duyulmaktadır. 38
Özet (Çeviri)
In this study, 130 patients with colorectal cancer who visited Dokuz Eylul University Medical School, Medical Oncology Department in order to receive adjuvant chemotherapy were evaluated in terms of stage of tumor, lymph node metastasis, tumor differantiosis and chemotherapy. Patients with T3 and T4 or N2 and NO tumors were compared in terms of survival and the differences were statistically significant. (p=0.03, p=0.04) According to the chemotherapy, 52 patients were treated with bolus 5-FU (Mayo, 5-FU+Levamisol, 5-FU weekly, 5-FU+Levamisol+Leucoverin ), 74 patients with infusional 5-FU (DeGramont, De Gramont+CPT-11) and 4 patients without chemotherapy. 10 out of 52 (%7.6) patients had grade 3-4 hemotologic toxicity and in infusional group only one patient (%0.8) had grade 4 neutropenia. Grade 3 diarrhaea was noted in 6 patients of bolus arm (%4.6) and only in one patient of infusional arm. Nausea and vomiting and grade 2 mucositis were significantly more frequent in bolus group and the differences were statistically significant. (p=0.01 and p=0.01) Treatment regimen was changed in one patient who had myocardial infarctus in infusional group one patient died during the bolus treatment and two patients died because of pulmoner embolism in the infusional group. When all patients were evaluated in general, 5-year survival rate was %75.35 and 5-year disease-free survival was %54.69. Although survival rate and disease free survival were better even if not statistically significant in bolus arm, the possibility that the presence of 5 patients with advanced stage with metastatectomy and short follow-up in infusional group could have an effect on the result should be kept in mind. Although prognostic features of our patients were similar with the data in the litterature, to asses the chemotherapy regimen with adjuvant treatment, prognostic studies with sufficient number of patients are needed. 39