Yetmiş yaş altı ve üzeri akciğer kanseri hastalarında klinik ve histopatolojik özelliklerin, tedavi ilişkili sonuçların ve sağkalım oranlarının retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of clinical and histopathological features, treatment-related outcomes and survival rates in lung cancer patients under seventy years of age and over
  1. Tez No: 861746
  2. Yazar: GÜZİDE KOFALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF ATAĞ AKYÜREK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Akciğer kanseri, dünya çapında hem erkeklerde hem de kadınlarda kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir. Bu tezin amacı, akciğer kanseri tanısı alan geriatrik hastalar ile geriatrik olmayan hastaların genel sağkalımları, hastalıksız sağkalımları, olaysız sağkalımları, progresyonsuz sağ kalımları, tedavi alma oranları, klinik ve histopatolojik özelliklerinin kıyaslanarak incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2018-2022 yılları arasında, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜ) Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne akciğer kanseri tanısıyla başvuran; tanı-tedavi ve takipleri DEÜTF Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde gerçekleştirilmiş olan 18 yaş üzeri 610 hasta dahil edilmiştir. Akciğer kanseri tanısı olup, verileri eksik olan hastalar çalışmadan çıkarılmıştır. Hastaların demografik, klinik, histopatolojik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar 70 yaş altı ve üstündeki hastalar olarak iki ana gruba ayrılmıştır. Hastaların verileri evre gruplarına göre ayrı olarak değerlendirilmiştir. Sağkalım analizlerinde Kaplan Meier testi ve Log Rank Testi kullanılmıştır. Bulgular: Tüm evrelerdeki akciğer kanseri tanılı hastalar karşılaştırıldığında; 70 yaş altı hastaların ortanca genel sağkalımı 14,46 [%95 GA(12,51-16,40)] ayken, 70 yaş üstü hastaların ortanca genel sağkalımı 12,16 [%95 GA (8,94-15,37)] ay ile daha kısa saptandı (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Objective: Lung cancers are the leading cause of cancer deaths in both women and men worldwide. The aim of this study is to investigate and compare the overall survival, disease-free survival, event-free survival, progression-free survival, treatment rates, clinical, and histopathological characteristics of geriatric patients and non-geriatric patients diagnosed with lung cancer. Methods: The study included 610 patients over the age of 18, who were diagnosed with lung cancer and whose diagnosis, treatment and follow-ups were carried out in the Dokuz Eylul University (DEU) Faculty of Medicine Medical Oncology Outpatient Clinic between 2018 and 2022. Lung cancer patients with missing data were excluded from the study. Demographic, clinical, histopathological and laboratory data of the patients were analyzed retrospectively. The patients were divided into two main groups as those under 70 years of age and over. The data of the patients were evaluated separately according to stage groups. Kaplan Meier Test and Log Rank Test were used in survival analysis. Results: When patients diagnosed with lung cancer at all stages are compared; the median overall survival of patients under the age of 70 was 14.46 [95% CI (12.51-16.40)] months, while the median overall survival of patients over the age of 70 was 12.16 [95% CI (8.94-15.37)] months and found to be shorter (p=0,009).