Diyabetik olmayan akut koroner sendromlarda erken dönem yeni bir risk önbelirleyicisi olarak: 'geliş insülin rezistans indeksi (GİRİ)'
Evaluation of 'admission index of insulin resistance (AIRI)' as an early stage risk predictor in nondiabetic acute coronary syndromes
- Tez No: 118200
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç İnsülin rezistansı, birçok kardiyovasküler hastalık için bir risk göstergesidir ancak bazılarının etyoloji ve prognozu üzerinde etkisi tam olarak açığa kavuşmamıştır. Bu çalışmamızda, insülin rezistansının pratik olarak belirlenmesinde yeni sunulmuş olan“Geliş İnsülin Rezistans İndeksi (GİRİ)'nin”, diyabetik olmayan akut koroner sendromlarda erken dönem yeni bir risk önbelirleyicisi olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem Çalışmamıza akut miyokard infarktüsü (AMİ) (Grup I, yaş ortalaması 58±12 olan 72 hasta) ve kararsız angina pektoris (KAP), (Grup II, yaş ortalaması 58±10 olan 88 hasta) tamlarıyla koroner yoğun bakım ünitesine yatırılan ve koroner anjiyografı (KAG) yapılan 160 diyabetik olmayan hasta dahil edildi. Tüm hastalarda geliş insülin ve glukoz değerlerinin çarpımının, normal glukoz düzeyi (5mmol/L) ve insülin düzeyinin (5mU/L) çarpımına bölünmesiyle GİRİ hesaplandı. Hastaların ekokardiyografık olarak sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (SVEF), duvar hareket skor indeksi (SVDHSİ) ve KAG'lerinden Gensini skor indeksi belirlenerek, 30 gün boyunca, major kardiyak olaylar (kalp yetersizliği, atriyal fıbrilasyon, reinfarktüs, ciddi ventriküler aritmiler, AV blok, revaskülarizasyon gereksinimi ve mortalite) bakımından takip edildi. Bulgular Grup I'de GİRİ daha yüksek bulundu.(7.2±5.3'e karşın, 5.2±4.4, p=0.01). Grup I'de GİRİ ile Gensini skoru ve SVDHSİ arasında pozitif (sıra ile; r=0.41, p=0.01; r=0.48, pO.001), SVEF arasında ise negatif korelasyon (ı=-0.37, pO.001) saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim Insulin resistance is a risk predictor for many cardiovascular diseases, but its effect on etiology and prognosis diseases has not been clearly identified. In this study, we aimed to investigate if AIRI (admission index of insulin resistance), recently and practically presented for determination of insulin resistance, is a new risk predictor of early prognosis in nondiabetic acute coronary syndromes or not. Method One hundred and sixty nondiabetic patients admitted to the intensive coronary care unit and undergoing coronary angiography with the diagnoses of acute myocardial infarction (AMI) (Group I;72 patients; mean age 58 + 12) and unstabil angina pectoris (UAP) (Group II; 88 patients; mean age 58 ± 10) were included in the study. In all patients blood glucose and insulin levels were measured on admission and AIRI was calculated by the formula of admission glucose level x insulin level / normal blood glucose level (5mmol / L) x normal insulin level (5 mU / L) for each patient. After determining the left ventricular ejection fraction (LVEF) and wall motion score index (LVWMSI) echocardiographically and calculating the Gensini score index from coronary angiography, the patients were followed for major cardiac events (heart failure, atrial fibrillation, reinfarction, life-threatening ventricular arrhythmias, atrio-ventricular block, need for revascularisation and mortality )for 30 days. Results AIRI was found higher in group I (7.2 ± 5.3 versus 5.2 ± 4.4, p = 0.01) AIRI was positively correlated with Gensini score and LVWMSI (r = 0.41, p = 0.01; r = 0.48, p < 0.001, respectively) and negatively correlated with LVEF (r= - 0.37, p = 0.001) in group I.