Yaygın ve viseral obezitenin genç normotansif bireylerde kardiyak fonksiyonlar üzerine etkileri
  1. Tez No: 118201
  2. Yazar: ABDULLAH SÖKMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET TOKAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
6. ÖZET Yaygın ve Viseral Obezitenin Genç, Normotansif Bireylerde Kardiyak Fonksiyonlar Üzerine Etkileri Giriş: Obezlerde artan metabolik ihtiyacı karşılamak için, intravasküİer volüm, atım volümü ve kalp debisinde artış olurken, kardiyak morfoloji ve fonksiyonlarda değişiklikler olmaktadır. Bu çalışmada normotansif, genç obezlerde yaygın ve viseral obezitenin kardiyak morfoloji ve fonksiyonlar üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Materyal - Metod: Çalışmaya genç, normotansif 30 obez (ortalama VKİ 36.7±3.7 kg/m2) ve 30 sağlıklı birey (ortalama VKİ 22.3±2.5 kg/m2) alındı. Ayrıca olguları bel çevresine göre viseral obezitesi olan (26 kişi) ve olmayan (34 kişi) olarak da iki gruba ayrıldı. Tüm bireylere standart ve doku Doppler ekokardiyografik inceleme yapılarak, yaygın ve viseral obezitesi olan grupların kardiyak morfoloji ve fonksiyonları kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Bulgular: Yaygın ve viseral obezite grubunda kontrol gruplarına göre tüm kardiyak boşluklarda, duvar kalınlıklarında, LVM ve LVM/boy oranında istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulundu. Yaygın ve viseral obez grupta diyastolik disfonksiyon oranı PW Doppler ve doku Doppler incelemesinde kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti. VKİ ve bel çevresi ile mitral E/A ve doku Doppler ortalama Em/Am oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir negatif korelasyon bulundu. Yaygın obezitesi olan grupta LV EF kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunurken, viseral obez grupta LV EF ve LV FS anlamlı derecede düşük bulundu. Sonuç: Yaygın ve viseral obezite LV ve RV üzerinde yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olmakta, özellikle LV hipertrofısi ile LV ve RV dilatasyonuna yatkınlık oluşturarak LV ve RV fonksiyonlarını etkilemektedir. Diyastolik disfonksiyonun erken dönemde tespit edilmesi ve takibinde doku Doppler ekokardiyografı yöntemi önemli ve faydalıdır. 55
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The Effect of Diffuse and Visceral Obesity on Cardiac Functions of The Young and Normotensive Individuals Background: In obese people, intravascular volume, stroke volume and cardiac output increases to meet the higher metabolic demand leading to changes in cardiac functions and morphology. This study was planned to investigate the effects of diffuse and visceral obesity on cardiac functions and morphology of the young and normotensive individuals. Material and Method: The young, normotensive 30 obese (BMI 36.7±3.7 kg/m2) and age and sex matched 30 healthy (BMI 22.3±2.5 kg/m2) subjects were included in the study. All cases were also divided into 2 groups according to their waist circumferences as the visceral obese (n=26) and the control (n=34) groups. Standart and tissue Doppler echocardiographic examination was performed to all cases and cardiac functions and morphology of the diffuse and visceral obese cases were compared with those of the control groups. Results: It was seen that there was a statistically significant increase in the size of cardiac chambers, thickness of the ventricular walls, LVM and LVM/height ratio of the obese groups compared to those of the control groups. The percentage of the cases having LV diastolic dysfunction diagnosed by both PW Doppler and tissue Doppler echocardiography was significantly higher than that of the control groups. BMI and waist circumference was found to have a statistically significant negative correlation with mitral E/A and tissue Doppler avarege Km/Am ratios. In the diffuse obese group, LV EF was found to be significantly lower than that of the control group while in the visceral obese group, both LV EF and LV FS were significantly lower than those of the control group. Conclusion: Diffuse and visceral obesity causes morphological and functional changes in LV and RV, particularly leads to LV hypertrophy and left and right ventricular dilatation which effects LV and RV functions. Tissue Doppler echocardiography is an important and useful noninvasive method for early determination and follow up of LV diastolic dysfunction. 56