Akut koroner sendromda serum neopterin düzeyleri
- Tez No: 118202
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığının en önemli nedeni koroner aterosklerozdur. Bu aterosklerotik plağın yırtılması ile oluşan intrakoroner trombus akut koroner sendromun temel nedenidir. Yırtılmaya hassas plakların, daha fazla sayıda makrofaj ve T lenfosit ihtiva ettiği çeşitli çalışmalarda tespit edilmiştir. Ekstrasellüler matriksi fagositoz yoluyla veya salgıladıkları proteolitik enzimlerle yok eden makrofajların plak rüptürüne etkileri oldukça fazladır. Hassas plaklardaki aktive olmuş makrofajlardan neopterin salgısı da artmaktadır. Bu nedenle plak inflamasyonunun bir kriteri olarak serum neopterin seviyesinin ölçümü de yakın zamanda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışma akut koroner sendromlu olgularda bir inflamasyon göstergesi olarak serum neopterin düzeyini araştırmak amacı ile yapıldı. Çalışma kliniğimize Nisan ile Ekim 2001 tarihleri arasında yatan ardışık 161 koroner arter hastası (grup 1 ) ve aynı yaşlarda sağlıklı 30 birey üzerinde yapıldı (grup 2). Grup 1'deki olgular koroner arter hastalığının klinik şekillerine göre 4 alt gruba ayrıldı. Grup 1A (n= 32): kararlı anjina pektoris, grup 1B (n= 51): kararsız anjina pektoris, grup 1C (n= 41): Q dalgasız akut miyokard infarktüslü olgular, grup 1D (n= 37): Q dalgalı akut miyokard infarktüs olgular. Serum neopterin düzeyi“enzym-linked immunosorbent assay”(ELİSA) tekniği ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most important cause of coronary artery disease is coronary atherosclerosis. Intracoronary thrombus occurring by disruption of atherosclerotic plaque is fundamental cause of acute coronary syndromes. It was detected that vulnerable atherosclerotic plaques contained a large number of macrophage and T lymphocyte in several studies. Macrophages destructing extracellular matrix via phagocitoses or by secreted enzymes, had great impact on intracoronary atherosclertic plaque rupture. The secretion of neopterin from activated macrophages increased in vulnerable atherosclerotic plaque. So, as a criteria of plaque inflammation, it was started to be used in measuring of serum neopterin level recently. The aim of this study was to investigate to serum neopterin level as an indicator of intracoronary plaque inflammation in patients with acute coronary syndrome. Consecutive 161 patients with coronary artery disease admitted to our clinic between the date April and October 2001 (group 1) and age-matched 30 healthy subjects as a control group (group 2) were enrolled to our study. The cases in group 1 were divided into four sub-groups according to clinical types of coronary artery disease. Group 1 A (n= 32): chronic stable angina pectoris, group 1 B (n= 51 ): class III unstable angina pectoris, group 1C (n= 41): the cases with non-Q wave myocardial infarction, group 1 D (n= 37): the cases with acute myocardial infarction with Q wave. Serum neopterin concentration was measured with“enzyme-linked immunosorbent assay”technique.