Asendan aort anevrizması olan hastalarda santral kan basıncı ve augmentasyon indexi
Central aortic blood pressure and augmentation index in patients with ascending aortic aneurysms
- Tez No: 471421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Hipertansiyon ateroskleroz için bir risk faktörü olup aynı zamanda kalp, göz, beyin, böbrek ve vasküler yapılar üzerinde hedef organ hasarı yaparak önemli morbidite ve mortaliteye yol açmaktadır. Yapılmış olan çalışmalarda santral kan basıncı ve aortik sertlik artışının hipertansiyona bağlı uç organ hasarı ve artmış mortaliteyle yakın ilişkisi olduğu gösterilmiş. Aort anevrizma gelişimi hipertansiyonun neden olduğu hedef organ hasarlarınıdan birisidir. Fakat hipertansiyonu olan hastaların az bir kısmında anevrizma gelişimi gözlenmekte ve bir kısmında da daha belirgin aortik sertlik artışı izlenmektedir. Çalışmamızda hipertansiyonu olan hastalarda, eşlik eden asendan aort anevrizması olan ve olmayanlar arasında osilometrik bir yöntem olan arteriograf cihazı ile santral kan basıncı, santral nabız basıncı ve arteriyel sertlik değerlendirilmesinde kullanılan nabız dalga hızı (NDH) ve augmentasyon indeksi (Aix) parametrelerini karşılaştırmayı amaçladık. Metod: Çalışmaya tamamı hipertansiyon tanılı 83 hasta dahil edildi. Hastalar asendan aorta anevrizması olup olmamasına göre iki gruba ayrıldı. Asendan aort anevrizması olan grupta 44 (27 erkek, ortalama yaş 59 ± 11 yıl) hasta ve asendan aort anevrizması olmayan grupta 39 (20 erkek, ortalama yaş 58 ± 10 yıl) hasta çalışmada yer aldı. Hastaların demografik verileri elde edildikten sonra standart ekokardiyografi incelemesi yapılarak sol ventrikül diyastol sonu (SVDSÇ) ve sistol sonu (SVSSÇ) çapları, interventriküler septum (IVSd) kalınlığı, sol atriyum (LA) ve asendan aorta çapı, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF), standart diyastolik parametrelerden mitral E, A dalga hızları, E/A oranı, izovolumetrik relaksasyon zamanı (IVRT) ölçüldü. Hasta gruplarının santral kan basınçları ve aortik sertlik (stiffness) değerleri brakiyal arterden Mobil-O-Graph arteriyograf cihazı ile non-invazif olarak ölçüldü. Arteriyel sertlik göstergeleri olarak Aix ve NDH kullanıldı. Bulgular: Gruplarda yaş, sigara içme oranı, vücut kitle indeksi, hiperlipidemi ve hipertansiyon süresi arasında fark yoktu. Anevrizması olan grupta SVDSÇ, SVSSÇ, LA çapları, diyastolik disfonksiyon göstergesi olan E/e' oranı anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Arteriyel sertlik parametreleri anevrizma grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu, ancak Aix (p=0,038) dışında istatistiksel farklılık saptanmadı. Santral nabız basıncı iki grupta benzer bulundu. Periferik ve merkezi sistolik basınçların farkı anevrizma grubunda kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük bulundu. Anevrizma grubunda NDH ile yaş, sol atriyum çapı ve santral nabız basıncı arasında anlamlı pozitif yönde, E/A oranı ile anlamlı güçlü negatif yönde korelasyon vardı. Anevrizması olmayan grupta ise NDH ile yaş ve santral nabız basıncı arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon tespit edildi. Aix anevrizma grubunda yaş ile pozitif yönde, E/A oranı ile negatif yönde korelasyon gösterirken anevrizması olmayan grupta sadece E/A oranı ile anlamlı negatif yönde korelasyon gösterdiği saptandı. Sonuç: Hipertansiyonu olup asendan aort anevrizması olan hastalarda arteriyel sertlik artmıştır ve bu durum SV diyastolik fonksiyon bozukluğu ile ilişkilidir. Bu hasta grubunda aort anevrizması gelişimi aortik sertlikle ilişkili olabilir. Bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Ayrıca bu hasta grubunda artmış aortik sertliği belirlemede osilometrik ölçüm yapan arteriograf cihazı basit, ucuz, güvenilir ve yararlı bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypertension, besides being a risk factor for atherosclerosis, causes target organ demage to heart, eye, brain, kidney and vascular structures and carries a high mortality and morbidity. Previous studies have shown that central blood pressure and increased aortic stiffness are closely related to end organ damage due to hypertension and increased mortality. Development of aortic aneurysm is one of the target organ damages caused by hypertension. However, the development of aneurysm is observed in a small number of patients with hypertension and more pronounced increase in aortic stiffness is observed in some these patients. We aimed to compare central blood pressure, central pulse pressure and Aix, PWV parameters used for evaluating arterial stiffness with arteriograph device which is an oscillometric method between patients with and without ascending aortic aneurysm in our study. Methods: 83 patients with a diagnosis of hypertension were included in the study. Patients were divided into two groups according to whether or not they had ascending aortic aneurysm. 44 patients in the ascending aortic aneurysm group (27 males, mean age: 59 ± 11) and 39 patients in the without ascending aortic aneurysm group (20 males, mean age: 58 ± 10) were included in this study. Left ventricular end diastolic (LVEDD) and systolic (LVESD) diameters, interventricular septum (IVSd) thicknesses in diastole, left atrial (LA) and ascending aortic diameters, left ventricular ejection fraction (LVEF) and standart diastolic function parameters mitral E, A velocities, E/A ratio, isovolumetric relaxation time (IVRT) were measured by applying standart echocardiographic examination for every patient after the demographic data of the patients are obtained. The central blood pressures and aortic stiffness parameters of the patient two groups were measured non-invasively via the brachial artery using the single-point method via the Mobil-O-Graph device. PWV and Aix are used for the evaluation of arterial stiffness. Findings: There was no difference between the groups regarding age, smoking, body mass index, hyperlipidemia and duration of hypertension. LVEDD, LVESD, LA diameters were significantly higher in the aneurysm group. The E/E' ratio which is a diastolic dysfunction indicator, was significantly higher in the aneurysm group. Arterial stiffness parameters were found to be higher in aneurysm group, but did not achieve statistical significance apart from augmentation index (p=0,038). The central pulse rate was not significantly different between the two groups. The difference in peripheral and central systolic pressures was significantly lower in the aneurysm group than in the control group. There was a positive correlation between PWV and age, left atrial diameter, central pulse pressure, and there was a significantly strong negative correlation with E / A ratio in the aneurysm group. There was a significant positive correlation between PWV and age, central pulse pressure in the non-aneurysm group. Aix correlated positively with age in the aneurysm group while, showed negative correlation with E / A ratio in the same group and it was determined that showed significant negative correlation with only E/A ratio in the non-aneurysm group. Conclusion: Patients with hypertension and ascending aortic aneurysms have increased arterial stiffness, which is associated with LV diastolic dysfunction. The development of aortic aneurysm in this patient group may be related to aortic stiffness. There is a need for more extensive studies in this topic. In addition an arteriograph device that performs oscillometric measurement to determine increased aortic stiffness in this patient group can be used as a simple, inexpensive, reliable and beneficial method.