Gebelikte sol ventrikül diyastolik fonksiyonlarının doku doppler görüntüleme yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventriculer diastolic function during pregnancy with tissue doppler imaging method
- Tez No: 118214
- Danışmanlar: PROF.DR. EMRULLAH BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Gebelikte sistolik fonksiyonlarda meydana gelen fizyolojik değişiklikler hakkında yapılmış çalışmalar olmasına rağmen, diyastolik fonksiyonlar hakkındaki bilgiler açık değildir. Literatürde sağlıklı gebelerde DDG metodu kullanılarak diyastolik fonksiyonların değerlendirildiği bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bizim çalışmamızda gebelikte diyastolik fonksiyonların DDG yöntemi ile değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 24 sağlıklı gebe (26±4 yıl) ve kontrol grubu olarak 27 gebe olmayan sağlıklı kadın (25±2 yıl) alındı. Gebelere her üç trimesterde ve doğum sonrasında konvansiyonel ekokardiyografi ve DDG değerlendirmesi yapıldı. Gebelikte gelişen kronik fizyolojik önyük artışına cevap olarak SV sistolik fonksiyonlarının değişmediği görüldü. Bununla beraber mitral kapak E dalga hızı, Edec, İVGZ değişmez iken, gebeliğin geç dönemlerine doğru A dalga hızında artış ve E/A oranında azalma mevcuttu. Ancak bu değişiklikler anlamlı değildi.DDG'de posteriyor duvar hariç SV'ün bütün duvar anulus Ea ve Ea/Aa oranlarında gebelik süresince anlamlı bir azalma vardı. Septal ve inferiyor duvar anulus Aa dalga hızı anlamlı artış gösterdi. İVGZ gebelikte değişmez iken sadece septal duvar anulusunda doğum sonrasında anlamlı şekilde artış vardı. Edec'te gebelik ve doğum sonrasında anlamlı değişiklik yoktu. Doğumdan sonra septal, inferiyor ve anteriyor duvar anulus Ea dalga hızlan kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. İnferiyor ve anteriyor duvar anulus Aa hızlan ise kontrol grubuna göre anlamlı derecede fazla idi. Edec ve İVGZ'de doğum sonrası ile kontrol grubu arsında anlamlı bir fark yoktu. Sonuç olarak, gebelikte sistolik fonksiyonlar değişmemekle beraber diyastolik fonksiyonlarda reversibl değişiklikler meydana gelmektedir. Gebelerde diyastolik fonksiyonlarda meydana gelen değişiklikler konvansiyonel Doppler ekokardiyografi ile saptanamayabilir. Gebelerde diyastolik fonksiyonların belirlenmesinde DDG metodunun daha hassas bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although there are studies about physiologic changes of systolic functions in pregnancy, studies about diastolic functions are limited. In healthy pregnancy, no study was found in which Tissue Doppler imaging (TDI) method was used to evaluate diastolic functions. In our study we aimed to evaluate diastolic functions during pregnancy with TDI method. The study group consisted of 24 healthy pregnant (26±4 years) and 27 nonpregnant healthy women (25±2 years). S tandart echocardiography and TDI w ere performed in each trimester and postpartum to pregnant women. In pregnancy, it was seen that systolic functions did not change in response to chronic physiologic preload increase. Mitral E wave velocity, Edec, isovolumetric relaxation time (IVRT) did not change, however there were increase in A wave velocity and decrease in E/A rate through the late pregnancy. But these changes were not significant.Ea wave velocities and E/A rate of all wall annulus of left ventricul decrease during the pregnancy with TDI except posterior wall. Septal and inferior wall annulus Aa velocities increased. IVRT did not change during pregnancy. Only IVRT of septal wall annulus significantly increased in postpartum period. There was not significant change in Edec during pregnancy and postpartum period. In postpartum period, Ea velocities of septal, inferior and anterior wall annulus were significantly lower than control group. Inferior and anterior wall annulus Aa wave velocities were significantly higher in postpartum period than control group. There were not differience in Edec and IVRT between postpartum period and control group. Finally in pregnancy, however, systolic functions does not change, reversible changes occur in diastolic functions. Changes of diastolic functions in pregnancy may not only be evaluated by standart echocardiography. TDI can be more sensitive method to evaluate diastolic functions in pregnancy.