Koroner yavaş akım saptanan hastalarda kan nitrik oksit düzeyi ve sol ventrikül fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Left ventricular function and plasma nitric oxide level in patient coronary slow flow
  1. Tez No: 203675
  2. Yazar: EŞREF TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TIKIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada YKA hastaları ve NKA bireyleri arasında kan NOdüzeyi ile ekokardiyografik sistolo-diyastolik fonksiyonlar arasındakiilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya, göğüs ağrısı ilekardiyoloji polikliniğine başvuran ve tanı için yapılan efor stres testi pozitifolan hastalara yapılan koroner anjiografide TIMI frame count (TFC)yöntemiyle koroner yavaş akım tespit edilen 30-65 yaş arası gönüllü 15hasta dahil edilmiştir. Normal koroner arterleri olan 15 kişi de kontrolgrubunu oluşturmuştur. Tip 1 ve tip 2 Diabetes mellitus, gebelik, solventrikül konsantrik hipertrofi (LVKH) , obstrüktif koroner arter hastalığı(KAH) , ciddi kapak hastalıkları , karaciğer , renal ve tiroid fonksiyonbozukluğu olanlar kardiyomiyopatiler , sistolik disfonksiyon (LVEF:
Özet (Çeviri)
The relation between the systolo-diastolic parameters evaluated byechocardiography and NO blood levels had been investigated in thisstudy. 15 volonteers aged between 30 and 65 who had been referred tothe cardiology outpatient clinic for investigation of chest pain were enrolledin the study. They all had positive treadmill stress test and coronaryangiogaphy revealing slow coronary flow assessed by TIMI frame count.15 people with normal coronary arteries had been taken as the controlgroup. The patients with uncontrolled hypertension, chronic obstructivecoronary disease, type 1 and type 2 diabetes mellitus, left ventricularhypetrophy evaluated with echocardiography, serious valvular disease,liver kidney or thyroid disease, cardiomyopathies and left ventricularsystolic dysfunction (LVEF: