Kararsız angina pektoris ve Q'suz miyokard infarktüsünde standart heparin ve enoksaparinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 118224
  2. Yazar: AYŞEN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. VURAL ALİ VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Akut koroner sendromu başlatan olay, ince bir fibröz kılıf ile çevrili aterom plağının bütünlüğünün bozulması ve içeriğinin kanla karşılaşmasıdır. Açığa çıkan plak içeriği, trombosit adhezyon ve agregasyonunu tetikler. Aynı zamanda koagülasyon sistemi her iki yoldan da aktive olarak doku faktörününde yardımı ile protrombinden trombin oluşumunu hızlandırır. Böylece akut koroner sendromun hemen her klinik tipinde, antiplatelet ve antitrombin ajanlar tedavinin temelini oluşturmaktadır. Standart heparin klinikte yaygın olarak kullanılıyor olmasına karşın, bazı dezavantajları vardır. Sonradan geliştirilmiş olan düşük molekül ağırlıklı heparinlerin, standart heparinden farklı olarak faktör Xa' yi inhibe etme gücü daha fazladır, plazma proteinlerine endotel ve kan hücrelerine daha az bağlanır, aktive trombositlerden salgılanan ve heparinin antitrombin III ile bağlanmasını sağlayan trombosit faktör-IV tarafından nötralizasyona dirençlidir. Bu sayede plazma yarı ömrü daha uzundur ve önceden tahmin edilebilir bir antikoagülan etkiye sahiptir. APTT ile izlem gerektirmeden sabit dozda verilebilir. Birçok randomize, geniş kapsamlı klinik çalışmada, kararsız angina pektoris ve Q'suz miyokard infarktüsünde kullanılan düşük molekül ağırlıklı heparinler (nadroparin ve deltaparin) ile standart heparin arasında majör kardiyovasküler olayları önleme açısından anlamlı bir fark bulunmazken, enoksaparinin standart heparinden üstün olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmaların çoğunda kısa dönem sonuçları mevcuttur. Bu çalışmanın birincil amacı; Kararsız angina pektoris ve Q'suz miyokard infarktüsü nedeni ile standart heparin ya da enoksaparin kullanılmış olan hastalarda, ortalama 2.5 yıl sonunda tekrarlayan angina, miyokard infarktüsü, ölüm açısından anlamlı bir fark olup olmadığını karşılaştırmaktır. 16Ocak 1999 ve Ağustos 1999 tarihleri arasında, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Koroner Bakım Biriminde kararsız angina pektoris ve Q'suz miyokard infarktüsü tanıları ile takip edilen toplam 115 hastanın Ağustos 2001 ve Ocak 2002 tarihleri arasında dosyaları tarandı ve kayıtlı bulunan telefon numaraları ile hastalara ulaşıldı. Hastanede yatış dönemi ve yatış tarihinden itibaren ortalama 2.5 yıl sonunda yeterli veriye ulaşılabilen 60 hasta çalışmaya alındı. Dosya taraması sırasında ; bütün hastalara, göğüs ağrısı ( yirmi dakikadan uzun süren ) başlangıcından itibaren 24 saat içerisinde tedavi başlandığı ve toplam 60 hastanın 33' üne standart heparin, 27'sine enoksaparin verildiği görüldü. Hastaneye yatıştan itibaren ortalama 2.5 yıl sonra tekrarlayan angina, miyokard infarktüsü, ölüm, kateterizasyon, revaskülarizasyon girişimi ve tekrar hastaneye yatış olup olmadığını belirlemek için veriler değerlendirildi. Standart heparin ve enoksaparin verilen gruplar arasında istatiksei açıdan yaş, kilo, hipertansiyon, koroner arter hastalığı risk faktörleri, kardiyak hastalık hikayesi, yatış sırasında tanı, elektrokardiyografi bulguları ve verilen ek tedavi yönünden fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The initialization of acute coronary syndrome is caused by the rupture of the atherosclerotic plaque which is encapsulated by a thin fibrous layer and the contact of the contents of the this plaque by blood. The exposed plaque content provokes trombocyte adhesion and aggregation. The coagulation system also activated by both pathways and by the contribution of the tissue factor accelerate the conversion of protrombin to trombin. So in all clinical types of acute coronary syndromes, antitrombin and antiplatelet agents provide the baseline treatment. Despite the common utilization of standart heparin in clinical practice, it has some disadvantages. The more recently produced low molecular weight heparin is superior to inhibit factor Xa, have less affinity to plasma proteins, endotelium, blood cells and more resistant to neutralization by trombocyte factor IV which is released from activated trombocytes. So it has longer plasma half life and a more predictable efficacy as an anticoagulant. Enoxaparin is proven to be superior to standart heparin in many randomized studies, which have demostrated no difference between other low moleculer weight heparins (e.g nadroparin, deltaparin) in comparison to standart heparin in unstable angina and non-Q wave myocardial infarction, in terms of major cardiovascular events. The primary objective of this study was to investigate whether any differences existed in patients given standart heparin or enoxaparin for the treatment of non-Q myocardial infarction and unstable angina pectoris, in terms of recurrent angina, myocardial infarction and death in a 2.5 year period. The medical records of patients hospitalized in Cerrahpaşa Medical School Hospital, Cardiology ward between January 1999 and August 1999 with the diagnoses of unstable angina pectoris and nonQ- wave myocardial infarction were inspected and patients were contacted using the pre-recorded telephone numbers. 60 patients with available sufficient data enrolled to study 18after 2.5 years of initial hospitalization. Management was initialized within 24 hours of the chest pain onset, 33 patients were administed standart heparin, and the rest 27 were given enoxaparin. Data obtained from patients visits and hospital records were processed to determine recurrent angina, myocardial infarction, death, revascularization, rehospitalization. No significant difference between standart heparin and enoxaparin groups have been found in characteristics of age, weight, coronary artery disease risk factors, history of cardiac disease, diagnosis at hospitalization, electrocardiogram findings and combined treatment modalities. Hospitalization and duration of stay in coronary care unit was longer in enoxaparin group in comparison to standart heparin group. Duration of treatment was longer in enoxaparin group in comparison to standart heparin. No significant difference between patients administed low molecular weight heparin or stantart heparin in terms of recurrent angina, myocardial infarction, death, requirement of intervention or revascularization is demonstrated during the hospitalization period. In a follow up of 2.5 years, recurrent angina, myocardial infarction, death which are the primary and points of the study were higher in standart heparin group, but these findings were insignificant statistically. Catheterization, revascularization (specifically CABG), rehospitalization was higher in standart heparin cases but this finding was also statistically insignificant within the 2.5 year time period. 19