Koroner anjiyografi uygulanmış 3841 kişide lipid profili ve risk faktörü olarak trigliseridler
Lipid profile and triglyceride level as a risc factor in 3841 patients who underwent coronary angiography
- Tez No: 118223
- Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT TAVŞANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Bu çalışma; koroner anjiyografi uygulanmış 3841 kişide lipid profili, koroner arter darlığı olan ve olmayanlarda lipidlerin karşılaştırılması ve koroner arter hastalığında trigliseridlerin bağımsız bir risk faktörü olup olmadığını araştırmak amacıyla yapıldı. 1989-2002 şubat ayı dahil, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Kalp Kateterizasyonu ve Anjiyografi laboratuarında, koroner anjiyografi uygulanmış 3841 kişi çalışmaya alındı. Lipid düşürücü ilaç almayan, yada bu amaca yönelik diyet tedavisi uygulanmayan ve son iki ay içerisinde miyokard infarktüsü geçirmemiş hastalar çalışmaya dahil edildi. Koroner arterler değerlendirilirken darlığın derecesi dikkate alınmadı, duvar düzensizlikleri de hasta koroner arter olarak kabul edildi. Çalışmaya alınan hastalarda, lipidlerin yanısıra, yaş, cinsiyet, diyabet, sigara kullanımı, hipertansiyon ve vücut kitle indeksi gibi bilgiler de kayıt edildi. Çalışmamızın sonucunda, Türk toplumunda yapılmış olan iki büyük epidemiyolojik çalışmaya kıyasla, ortalama total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid değerleri belirgin şekilde daha yüksek bulundu. Çalışmamızda erkeklerde ortalama total kolesterol değeri 208 mg/dl, ortalama LDL kolesterol değeri 130 mg/dl, ortalama HDL kolesterol değeri 40 mg/dl, ortalama trigliserid değeri ise 178 mg/dl idi. Kadınlarda ise bu değerler sırasıyla 213 mg/dl, 133 mg/dl, 44 mg/dl ve 169 mg/dl idi. Koroner anjiyografi sonucuna göre koroner arter hastalığı olmayanlarda dahi lipid değerleri, anılan epidemiyolojik çalışmalarda bulunan değerlerden daha yüksekti. Tek değişkenli (bivariate) analizde, koroner anjiyografi ile koroner arter hastalığı tesbit edilenlerde total kolesterol, LDL kolesterol ve trigliseridler, her iki cinsde de anlamlı olarak yüksek bulunurken, sadece koroner arter darlığı olmayan erkeklerde HDL kolesterol anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Kadınlarda, koroner anjiyografi sonucuna göre, koroner arter hastalığı olan ve olmayanlarda HDL kolesterol açısından anlamlı fark bulunmadı. 19Birbirleriyle etkileşebilen koroner arter hastalığının risk göstergelerinin lojistik regresyon analizi sonucunda; total kolesterol, HDL kolesterol (negatif risk faktörü), yaş, erkek cinsiyet, diyabet ve vücut-kitle indeksi bağımsız risk faktörü iken, tek başına trigliseridler bağımsız bir risk faktörü olarak bulunmadı. Ancak, total kolesterol ve HDL kolesterol yerine, total kolesterol/H DL kolesterol oranı bir değişken olarak ele alındığında, trigliseridler, bağımsız bir risk faktörü olarak bulundu. Ayrıca, trigliserid/HDL kolesterol oranının yüksek olması, diğer bir bağımsız risk faktörü idi. 20
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out 3841 patients who had coronary angiography to investigate the serum lipid levels of patients with or without coronary artery disease. It was also searched whether serum triglyceride level is an independent risk factor for Coronary Artery Disease (CAD). 3841 patients who had coronary angiography in the Department of Cardiology, Cerrahpaşa Faculty of Medicine between 1989 and 2002 have been included in this study. Exclusion criteria were, myocardial infarction within 2 months, any specific diet or drug prescribed for hyperlipidemia. The criteria of inclusion coronary arteriography included in addition to patients with local and diffuse atherosclerosis patients only with coronary wall irregularity. Age, sex, diabetes mellitus, smoking, hypertension and Body Mass Index (BMI) were also analyzed beside lipid levels. Mean total, HDL, LDL cholesterol and triglyceride levels were found to be higher when compared to two important epidemiological studies the Turkish population. In males, total, LDL, HDL cholesterol and triglyceride levels were found to be 208, 130, 40 and 178 mg/dl respectively. In females these values were 213, 133, 44 and 169 mg/dl. Even in patients without coronary artery disease, the lipid levels were also higher compared to other epidemiological studies. By bivariate analysis, total, LDL cholesterol and triglyceride levels were found to be high in both sexes with CAD, whereas among patients without CAD, HDL cholesterol was found to be high only in male patients. No difference was detected in women in HDL levels with or without CAD. 21Logistic regression test revealed that, total, HDL cholesterol, age, male gender, diabetes mellitus and body mass index were found to be independent risk factors (HDL level was found to be a negative risk factor). If total cholesterol / HDL cholesterol ratio was taken as a variable, triglyceride level was found to be on independent risk factor. A high triglyceride/HDL cholesterol ratio was also found to be an independent risk factor. 22