Resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin özsaygı ve denetim odağı arasındaki ilişkilerin karşılaştııırılması
Comparison of relations between self-esteem and locus of control for teachers in public and private preschool education
  1. Tez No: 118234
  2. Yazar: DİLBER UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
IV ÖZET Bu araştırma Ankara il merkezindeki Yenimahalle ilçesinde bulunan M.E.B'na bağlı özel okulöncesi eğitim kurumlan, ilköğretim okulu anasınıfları ve Sosyal Hizmetlere bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde görev yapan 166 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Yapılan araştırmanın amacı resmi ve özel okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin özsaygı ve denetim odağı arasındaki ilişkilerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla M.E.B. ilköğretim okulları anasınıflarında görev yapan 109, M.E.B. özel anaokullarında görev yapan 11, Sosyal Hizmetlere bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinde görev yapan 46 öğretmen araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Araştırma kapsamına alınan öğretmenlere 2001 - 2002 öğretim yılında Coopersmith Özsaygı Envanteri, Rotter Denetim Odağı Ölçeği ve Kişisel Bilgi formundan oluşan bir anket uygulanmıştır. Toplanan verilerin istatistiksel analizinde İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi, Varyans Analizi, Tukey Testi, Basit Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Bulgulara göre öğretmenlerin özsaygı puanları ile denetim odağı puanları arasında negatif yönde, zayıf ve önemsiz bir ilişki bulunmuştur. Örneklem grubunu oluşturan öğretmenlerin özsaygı ve denetim odağı puan ortalamaları erkek denek sayısının azlığından dolayı cinsiyet açısından karşılaştırması yapılamamıştır. Örneklemdeki öğretmenlerin medeni durum açısından özsaygı ve denetim odağı puan ortalamaları arası fark önemsiz bulunmuştur (p> 0.05). Yaş açısından özsaygı puan ortalamaları arası fark önemsiz bulunurken (p>0.05) denetim odağı puan ortalamaları arası fark önemli bulunmuştur (p0.05). Mezun olunan bölüme göre hem özsaygı puan ortalamaları hem de denetim odağı puan ortalamaları arası fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Yaşamlarının uzun sûresinin geçtiği yerleşim birimine göre gerek özsaygı gerekse denetim odağı puan ortalamaları arası fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Örneklemi oluşturan öğretmenlerin toplam aylık gelirine göre özsaygı puan ortalamaları ve denetim odağı puan ortalamaları arası fark önemsiz çıkmıştır. Bu çalışmanın sonucunda öğretmenlerin özsaygı ve denetim odağı gelişimleri araştırma da test edilen değişkenlerden çok geçmişten günümüze kadar içinde yetiştiği aile ortamı, anne-baba tutumları ve içinde bulunduğu çevreden etkilenebileceği yorumu yapılabilir. Gerek davranışlarıyla gerekse yaşantısı ile çocuklara model olan öğretmenlerin şans eseri öğretmen yetiştiren kurumlara girmemesi sağlanabilir. Öğretmen yetiştiren kurumlarda eğitime başlamadan önce öğretmen adaylarına kişilik envanterleri uygulanıp ders programları içine kişilik gelişimini destekleyecek programlar konulabilir. Ayrıca okulöncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere de belirli aralıklarla bu envanterler uygulanıp kişilik gelişimini destekleyen rehberlik hizmeti verilebilir. Aynı zamanda bu mesleğin stresli bir meslek olduğu gözardı edilmemelidir. D0EDMAN1ASY0N ISESSKHİ
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study was conducted among 166 teachers employed in private preschool education establishments and primary school kindergartens registered by the Ministry of Public Education, as well as nurseries and day-care centers connected to the Social Services. The area for the study was chosen as the Yenimahalle district in the Ankara province. The aim of the study is to examine the relation between self-esteem and locus of control for teachers employed in public and private preschool education establishments. Therefore, 109 teachers employed in primary school kindergartens and 1 1 employed in private nursery school, as well as 46 teachers working in nurseries and day-care centers connected to the Social Services have been included in this study. A questionnaire consisting of the Coopersmith Self-esteem Inventory, The Rotter Locus of Control Scale and a Personal Information Form was applied among the teachers included in the study during the scholar year 2001-2002. The test of Significance for the Difference between Two Means, variation Analysis, the Tukey Test and Simple Correlation Analysis were used for the statistical analysis of the obtained data. The findings show a weak and unimportanty negative relation between the number of the points for the teachers self-esteem and locus of control. A comparison of self-esteem and locus of control mean points in terms of gender could not be made because the number of male respondents in the group of the teachers surveyed was scant. The difference between mean points for self esteem and locus of control in terms of the marital status of the teachers included in the sample group was found insignificant (p>0.05). While the difference between mean points for self-esteem in termsof age was trival (p>0.05), the difference between mean points for locus of control in terms of age was significant (p0.05). The difference between both self-esteem and locus of control mean points according to wich department respondents graduated from was found unimportant (pX).05). Again, the difference between both self-esteem and locus of control mean points considering the place of settlement respondets spent most of their lives in was also insignificant (pX).05). The difference between self-esteem and locus of control mean points in terms of total monthly income of the teachers in the sample group was trivial. As a result of this study, we may conclude that the development of the teachers' self-esteem and locus of control may be more under the influence of the the familial conditions they grew up in, their parents' attitudes and enviromental factors rather than the variables examined in this study. Since teachers serve as a model for children both with their behaivor and lifestyle, measures could be taken to prevent people from arbitrarily gaining admission to teacher-training educational establishments. Candidates could undergo personality inventories before starting their education teacher-training establishments. Furtheremore, reinforcoment programs for personality development could be included in the curriculum of such establishments. Periodic application of these inventories could be performed and counseling services for personality development could be included for teachers employed in preschool education establihments. The fact that preschool teaching is a stresful profession should also be taken into account. MKUMâKIMYON MSSEMİ