Akut pulmoner tromboembolili hastalarda serum immünglobulin E düzeylerinin seyri
  1. Tez No: 118240
  2. Yazar: FATMA DORU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. LEVENT ERKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada pulmoner tromboemboli'li (PTE) hastalarda serum immünglobulin E (Ig E) düzeylerinin ölçümü ve bu düzeylerin hastalığın ağırlığı ile olan ilişkisi incelenmek istendi. Bu amaçla Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalında Ekim 2000-Kasım 2001 tarihleri arasında akut PTE tanısı konan yaşları 20-82 arasında (ortalaması 55±2.2) 23' u kadın, 19'u erkek toplam 48 hasta çalışmaya alındı. İki kadın hastamız inceleme süreci içinde öldükleri için çalışma dışı kaldılar. Kalan 46 hastanın 15 'i infarktüs, ll'i masif, 20' si de infarktüs-masif olmayan PTE idi. Hastaların % 87 'sinde predispozan faktör mevcut olup, %7 1.7 'sinde derin ven trombozu (DVT) saptandı Tüm hastaların 1-5-1 5-30-60-90. günlerde, gerekirse 120.günde de serum IgE düzeylerine ELISA yöntemiyle bakıldı. Sonuçlar değerlendirilirken Post hoc Tukey testi ile istatistiksel analizleri yapıldı. Akut PTE'li infarktüsü olan hastalarda 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to investigate whether serum immunoglobulin E (IgE) level was related to severity of disease in patients with Pulmonary thromboembolism (PTE). Twenty six women and 19 men ranged from 20 to 82 years old (mean age, 55±2.2 years) were diagnosed to have acute PTE between October 2000 and November 2001 in our clinic and were eligible in this study. Two women patients were excluded because of death which occurred before investigation. Of 46 patients, 15 had infarct, 11 had massive PTE and 20 had infarct negative- nonmassive PTE. Eighty seven percent of the patients had predisposing factors. Of these, 71.7 % have had deep venous trombosis. Serum IgE levels of all patients were measured with ELISA in first, 5, 15th, 30th, 60*, 90th days (if needed in 120th day). Statistical analyses of the results were evaluated by using post hoc Tukey test. In the first day, serum IgE levels of the patients with acute PTE with infarct were higher than the patients with massive PTE; respectively means, 507.7 and 324.2.