Üst abdomen cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif akciğer komplikasyonu gelişmesi açısından risk faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 118244
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİKRET KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VI. ÖZET Üst abdomen cerrahi (ÜAC) girişimlerinde genel anestezi ve cerrahinin kendisi solunum sistemini olumsuz etkiler. Bu nedenle postoperatif mortalite ve morbititenin en büyük sebebi pulmoner komplikasyonlardır. Azalmış diafragma aktivitesi ve ventilatuar yanıt, akciğer volümlerini azaltır. Bu da alveolar kollapsa, atelektaziye, erken kapanan hava yollarına, ventilasyon/perfüzyon dengesizliğine, azalmış mukus klirensine ve bakteri kolonisazyonunu artışına sebeb olur. Bu nedenle olası postoperatif pulmoner komplikasyonların (POPK) önceden belirlenmesi operasyon öncesi ve sonrası gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olabilir. Biz de ÜAC alacak hastalarda POPK'ların oluşumunda muhtemel preoperatif, operatif ve postoperatif risk faktörlerini çalıştık ve özellikle preoperatif solunum fonksiyon testlerinin etkisini araştırdık. Çalışmaya 29'u erkek 31 'i kadın olmak üzere toplam 60 hasta aldık. Hastalara preoperatif dönemde akciğer fonksiyon testleri, DLCO, kangazı, akciğer radyografisi ve solunumsal anketler yapıldı. Postoperatif akciğer komplikasyonları ilk 24 saatte klinik inceleme, kan gazı ve radyografik inceleme ile tesbit edildi. Otuzbeş olguda (%58.3) POPK gözlendi.. En sık görülen komplikasyon pnömoni olup bunu atelektazi, bronşit, pulmoner emboli ve akut solunum yolu enfeksiyonu izlemekteydi. Bizim çalışmamızda preoperatif respiratuar semptomların (öksürük, balgam) olması ve solunum fonksiyon testlerinden FEV1/FVC oranı ile FVC parametreleri POPK'Iann oluşumundaki en önemli risk faktörleriydi. Preoperatif respiratuar semptomların varlığının POPK'ların öngörüsündeki sensitivitesi %70, spesifitesi %61 ve tanısal verimi %66 bulundu. 53
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY General anesthesia and surgery have a negative effect on the respiratory system in the upper abdominal surgical procedures (UAS). Therefore the most common cause of postoperative mortality and morbidity is the pulmonary complications. Reduced diaphragmatic activity and ventilatory response may decrease lung volumes and this may cause alveolar collapse, atelectasis, early closure of airways, ventilation/perfusion imbalance, decreased mukus clearance and increased bacterial colonization. Therefore the determination of the possible postoperative pulmonary complications (POPC) may aid to take the required measures before and after the operation. We studied the possible preoperative, operative and postoperative risk factors under the development of POPC that might occur in the patients having UAS and especially examined the value of preoperative pulmonary function tests. The study included 60 patients (29 male, 31 female). Preoperative pulmonary function tests, diffusion capacity, arterial blood gases, pulmonary radiology and respiratory examination were performed. POPC were determined by clinical, blood gases and radiological examinations in the first 24 hours. POPC were observed in 35 patients (%58.3). The most common complication was pneumonia, followed by atelectasis, bronchitis, pulmonary emboli and acute respiratory failure. In our study the presence of preoperative respiratory symptoms (cough, sputum production), and the parameters of FEV1/FVC and FVC in the pulmonary function tests were the most valuable risk factors. The sensitivity of the presence of preoperative respiratory symptoms in the prediction of POPC after UAS was 70%, the specificity 61% and the diagnostic efficiency was 66%. 54