Akciğer tüberkülozu aktivitesinin belirlenmesinde serum seruloplazmin düzeyinin önemi
The Importance of serum ceruloplasmin levels in determining the activity of pulmonary tuberculosis
  1. Tez No: 118243
  2. Yazar: CEBRAİL SINIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZET Serum Seruloplazmin seviyesinin birçok hastalıkta yükseldiği bilinmektedir. Biz de bu çalışmamızda TB hastalığının aktivitesinin saptanmasında ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde serum Seruloplazmin düzeyinin rolünü araştırdık. Çalışmaya toplam 60 aktif akciğer TB'lu olgu ile inaktif akciğer TB'lu 22 olgu ve sağlıklı 22 kişiden oluşan kontrol grubu alındı. Aktif akciğer TB'lu olguların tedavi öncesi ve tedavinin 4.ayındaki Seruloplazmin değerleri ölçülüp sonuçlar inaktif akciğer TB'lu 22 hasta ve kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Tedavi öncesi Seruloplazmin değeri 48.48 ± 15.525 mg/dl olarak ölçülürken tedavinin 4.ayında bu değer 31.57 ± 8.17 mg/dl inaktif grupta 29.67 ± 4.05 mg/dl ve kontrol grubunda ise 26.46 ± 6.38 mg/dl olarak hesaplandı. Tedavi öncesi değerler ile diğer gruplarda saptanan değerler arasında anlamlı fark saptanırken (PO.001), tedavinin 4.ayındaki değerler ile inaktif gruplar arasındaki değerler arasında anlamlı fark saptanmadı. Sonuçta akciğer TB'u aktivitesinin tayininde, klinik takibinde ve tedaviye alınan yanıtın değerlendirilmesinde serum Seruloplazmin ölçümünün bir indeks olarak kullanılabileceği kanısına varıldı. 29
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is known that the level of serum ceruloplasmin increases in many diseases.In this study, we investigated the role of serum ceruloplasmin level in the determination of tuberculosis activity and evaluation of response to treatment. A total of 60 cases with active pulmonary tuberculosis, 22 cases with inactive pulmonary tuberculosis, and 22 healthy subjects as control group were included into the study. Ceruloplasmin values for the cases with active tuberculosis were measured before and in the fourth month of the treatment, and the results were compared with those values obtained in 22 cases with inactive tuberculosis and control group. While the pre-treatment ceruloplasmin value was measured as 48.48±1 5.525 mg/dl this value was 31.57+8.17 mg/dl in the fourth month of the treatment, 29.67±4.05 mg/dl in inactive group and 26.46+6.38 mg/dl in control group. While a significant difference was observed to exist between pre- treatment values and those obtained in other groups (P 0.001), there was not any significant difference between the values in the fourth month of the treatment and values in other groups. As a result, it was concluded that the measurement of serum ceruloplasmin could be used as an index in the establishment of pulmonary tuberculosis activity, in its follow-up and in the evaluation of response to treatment. 30