Asemptomatik sigara içenlerde radyolojik ve spirometrik bulguların küçük hava yolu hastalığı ve/ veya amfizem varlığı açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 118247
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARZU MİRİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
II ÖZET Genel olarak, sigara içimi sebebiyle oluşan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), ciddi halk sağlığı sorunu olup mobidite ve mortalitenin önemli bir sebebidir. Bu nedenle erken saptanmasının önemi büyüktür. Bu çalışmada sigara içenlerde yüksek rezülosyonlu bilgisayarlı tomografi (YRBT) ile saptanan amfızemle uyumlu değişiklikler ve ekspirasyon-inspirasyon oranının solunum fonksiyon testleriyle ilişkisini inceledik. Sigara içen 40 olgu ile sigara içmeyen 10 olgu kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Sigara içenlerin 23'ü semptomatik, 17'si asemptomatikti. Tüm olgulara solunum fonksiyon testi (SFT) yapıldı ve YRBT çekildi. Gruplar arasında karşılaştırmalar yapılarak sonuçlar değerlendirildi. Sigaranın solunum fonksiyonlarına etkisi incelendiğinde, sigara içenlerde içmeyenlere göre SFT parametrelerinden FVC, FEVU FEV^VC, FEF25.75, PEF, VC, CV, DLCO, DLCO/VA değerleri düşük ve TLC, FRC, RV, ADS, RV/TLC, CC/TLC, AN2/Lt değerleri daha yüksek bulundu. Bu çalışmada henüz semptom gelişmemiş olgularda CV, AN2/Litre, ve DLCO gibi çok sayıda parankimal fonksiyonlarla ilgili parametre ile amfizem bulgularının anlamlı ilişkisi saptanmıştır. Çalışmamızda; asemptomatik sigara içenlerde YRBT ile SFT ilişkisi incelendiğinde, semptomatik sigara içenlere göre daha anlamlı korelasyon gösterdiğini saptadık.. Asemptomatik ve semptomatik sigara içicilerde, sigara ve YRBT arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon bulduk. YRBT'nin amfizemi henüz semptomların oluşmadığı dönemde saptanması dikkat çekicidir. Sonuç olarak, genelde sigaranın neden olduğu KOAH' da YRBT tek başına ya da SFT ile birlikte amfızemin erken saptanmasında kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In general, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), caused by smoking is an important reason of mortality and morbidity and a serious public health problem. For this reason, early diagnosis is very important. In this study, we investigated the relationship between inspiration-expiration rate and respiration function tests in smokers and also the changes in accord with emphysema that are determinid by high resolution computer tomography (HRCT) of thorax in these patients This study consisted of 40 cases who were smokers and 10 cases who were nonsmokers as a control group of the smokers, 23 cases were symptomatic and 17 cases were asymptomatic. Lung function tests (LFT) were performed and HRCT was obtained from all cases. Comparing the results between the groups assessment was done. When the effects of smoking on respiration functions were examined, of the LFT paremeters FVC, FEVİ3 FEVı/FVC, FEF25-75, PEF, VC, CV, DLCO, and DLCO/VA had low values and TLC, FRC, RV, ADS, RV/TLC, CC/TLC, and AN2/litre had high values in smokers than nonsmokers. In this study, it was determined that there was a meaningful relationship between emphysema symptoms and numerous parameters related to paranchymal functions such as CV, AN2/litre, and DLCO in cases that had not developed any symptom. In our study, when the relationship of HTCT and LFT was examined in asymptomatic smokers, we found that asymptomatic smokers showed more meaningful correlation rather than those of symptomatic smokers. We found that there was a positive correlation between smoking and HRCT in both symptomatic and asymptomatic smokers. It was noticeful that HRCT determined the emphysema in the term in which no symptom has occured. As a result, it is thought that in COPD owing to smoking, only HRCT or HRCT with LFT may be used in early diagnosis of emphysema.