Jüvenil romatoid artrit hastalarında solunum fonksiyonları
Pulmonary functions in juvenile rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 118248
  2. Yazar: FAUSTİNA MARİ APELYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT TETİKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akciğer Hastalıkları ve Tüberkiloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET; Çocukluk çağı romatizmal hastalıklar arasında önemli bir yer tutan jüvenil romatoid, artrit eklem bulguları ön planda olan kronik enflamatuar bir hastalıktır. Ağrı ve eklem hareketlerindeki kısıtlılıklar günlük yaşam aktivitelerinin olumsuz etkilenmesine yol açar. Nadiren de olsa akciğer tutulumu gibi ekstraartiküler tutulumlar gözlenebilir. Akciğer tutulumunun primermi yoksa kullanılan immünosupresif ajanlara bağlı olarak mı gelişip gelişmediği henüz netlik kazanmamıştır. Bu çalışmada en sık kullanılan immünosupresif ajanlardan olan metotreksatın solunum fonksiyonları üzerine etkisi araştırıldı. Ayrıca olgular, hastalık aktivitesi ve başlangıç tiplerine göre de gruplandırılarak değerlendirildi. Çalışmaya 34 jüvenil romatoid artrit hastası ve kontrol grubu olarak sağlıklı popülasyondan rasgele seçilen 21 çocuk dahil edildi. Jüvenil romatoid artrit hastalarının 22' si metotreksat kullanıyordu. Öncelikle hasta grupları metotreksat alan almayanlar olarak gruplandırılıp karşılaştırıldılar. Aktif ve remisyondaki hastalar olarak ayrıca değerlendirmeye alındılar. Üçüncü bir grup olarak başlangıç tiplerine göre yine solunumsal parametreleri değerlendirildi. Çalışma sonuçlarımıza göre metotreksat alan ve almayan hasta grupları arasında solunum fonksiyonları açısından anlamlı bir fark gözlenmedi. Hastalık aktivitesi göz önünde bulundurulduğunda efor gerektiren PEF, PEmax gibi kas gücü parametrelerinin göstergeleri olarak sayılabilecek testlerde anlamlı sonuçlar elde edildi. Hastalık tipleri değerlendirildiğinde, sistemik başlangıçlı jüvenil romatoid artrit grubunda diffüzyon kapasitelerinde belirgin düşük değerler saptandı. Bu sonuçlar hastalığın bu tipinde radyolojik veya klinik herhangi bir bulgu olmaksızın intersitsyel akciğer tutulumu olduğunu düşündürmekteydi. Hasta grup ve kontrol grubu değerlendirildiğinde göğüs antropometrik ölçümleri dışında anlamlı sonuçlar gözlenmedi. Antropometrik ölçümler dışında anlamlı sonuçlar saptanmaması kontrol grubunun solunum fonksiyon testlerine yeterince koopere olamamalarına ve hasta grubun düzenli egzersiz programına dahil edilmiş olmalarına bağlandı. Sonuç olarak, metotreksatın akciğer fonksiyonları üzerine olumsuz bir etkisi saptanmadı. Bunun dışında, yapılan diğer çalışmalarda hasta gruplara egzersiz programı verilmemişti ve kontrol gruplarıyla solunum kas güçleri açısından belirgin farklılıklar saptanmıştı. Bizde çalışmaya dahil edilen hastalar zaten düzenli egzersiz yapıyorlardı ve kontrol grubuyla farklılıklar göstermediler. Eklem hareketlerini arttırmaya ve korumaya yönelik egzersizler, 31genel vücut esnekliğini sağlayacak hareket programlan ve solunum egzersizleri düzenli bir şekilde yapıldığında inaktivitenin olumsuz etkileri ortadan kaldırılmış olacaktır. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Among the childhood rheumatic diseases, juvenile rheumatoid arthritis is an important chronic inflammatory disease that especially affects the joints. The limitations in joint movement and pain restrict daily activities. On the course of the disease, extraarticular manifestations like pulmonary involvement may be rarely observed. In fact, whether this involvement is primary or caused by the immunosupressive agents used, has not been clarified yet. In this study the effect of methotrexate, the most common immunosupressive agent, on pulmonary function has been evaluated. Additionaly, the patients were assessed according to disease activity and the subtypes of the disease. In this study, 34 juvenile rheumatoid arthritis patients and 21 randomly selected healthy children as a control group were included. Among the patients, 22 were using methotrexate. Primarly, patients were grouped and compared as methotrexate users and non-users. They were also evaluated according to their disease activity. As a third group, pulmanory functions were evaluated regarding to their subtypes. No significant difference was observed among methotrexate users and non-users. Considering the disease activity, significant outcomes are gathered in PEmax and PEF tests which are the indicators of muscle strength. In regard to the disease subtypes, diffusion capacities were significantly low in systemic onset juvenile rheumatoid arthritis group. This finding is a possible indicator of interstitiel pulmonary involvement without any clinical and radiological sign. Between patients and the control group, no significant outcomes were observed except the chest antropometric measurements. Low cooperation to the pulmonary function tests in the control group and the regular exercise program performed in the patient group may have decreased the differences in pulmonary functions. As an outcome, no negative effect of methotrexate has was observed on pulmonary functions. Besides, in other studies performed, no exercise programs were given to the patient groups and significant differences were obtained among control and patient groups in respiratory muscle strength. Our patient group was already performing regular exercise programs so that no difference was obtained. 33Regular exercise programs for improving and guarding joint movements, movement programs providing the flexibility and breathing exercises will remove the negative effects of inactivity. 34