Hipertiroidli ratların karaciğer, iskelet ve kalp kası üzerine melatonin etkisinin ışık ve elektron miksroskopik olarak incelenmesi
Effects of melatonin on liver, skeletal muscle and myocard of rats with hyperthyroidism: The Light and electron microscopic study
  1. Tez No: 118259
  2. Yazar: JALE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İ. ENVER OZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı deneysel olarak hipertiroidizm oluşturulan sıçanlarda karaciğer, iskelet ve kalp kası dokusunda ortaya çıkan değişiklikleri ve bu değişiklikler üzerine Melatonin'in etkilerini ışık ve elektron mikroskobik düzeyde incelenmektir. Çalışmada kullanılan sıçanlar 3 gruba ayrıldı. Grup I, kontrol olarak kullanıldı, Grup II' ye 3,3\5-Trüodo-L-Thyronine (T3), Grup III'e ise T3+ Melatonin enjekte edildi. Deney sonunda sıçanlardan alman karaciğer, iskelet ve kalp kası doku örnekleri ışık ve elektron mikroskobik olarak incelendi. T3 hormonu verilen grubun iskelet kasında, kontrole göre lif çapında azalma, lif yarılması, perimisyumda yağlanma, merkezde çekirdek kümelenmeleri ve mast hücre artışı gözlendi. Elektron mikroskobik olarak ise mitokondrilerin irileştiği ve I bandlarının daha az belirgin olduğu gözlendi. T3 + Melatonin verilen grupta ise lif yapısı kontrole benziyordu. Grup II ve ÜTün kalp kası yapısı ise genişlemiş membransel yapılar dışında kontrolle benzerlik göstermekteydi. Karaciğer dokusunda ise T3 hormonu verilen grupta sinüzoidlerde genişleme, Kupffer hücre sayısı ve glikojen miktarında artış gözlendi Ayrıca bazı hepatosit sitoplazmaları boya almamıştı. HL grupta ise glikojen miktarı ve Kupffer hücre sayısı T3 verilen gruba, diğer yapılar kontrole benziyordu. Elektron mikroskobik incelemede grup II'nin hepatosit yapısının kontrole benzediği gözlendi T3 + Melatonin verilen grubun hepatosit yapısında mikrovillusların yoğun olduğu, Disse aralığının genişlediği, İto hücrelerinde lipit vakuollerinin sayıca arttığı, Kupffer hücresinin daha aktif olduğu gözlendi Sonuç olarak çalışma T3 enjeksiyonunun karaciğer ve iskelet kası dokularında yapısal düzeyde değişikliğe neden olduğunu, Melatonin hormonunun bu değişiklikler üzerine olumlu bir etki gösterdiğini bununla beraber karaciğer dokusunda bazı değişiklikler meydana getirdiğini göstermiştir. Ancak kalp kası ışık ve elektron mikroskobik düzeyde önemi değişiklikler göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to investigate light and electron microscopically structural changes that occurred in liver, skeletal muscle and myocard of rats with hyperthyroidism and effect of Melatonin on these changes. In this study, rats were divided into 3 groups; Group I was designated as control, group II was injected with 3,3%5-Trnodo-L-Thyronine (T3), group in was injected with T3+ Melatonin. In the end of study, the tissue specimens of liver, skeletal muscle and myocard of removed from rats were examined with light and electron microscopy. In skeletal muscle of T3 injected rats were observed decrease in muscle fiber diamater, splitting of fiber, collections of adipose tissue in perimysium, gathering of nuclei in central and increase of mast cells when compared to the control In the electron microscopic study was observed that mytochondries were dilate and I band was the less clear. In T3 + Melatonin injected group, the structure of fiber was simüiar to control The structure of myocard in group II and HI was similiar to control except from larged membranous structure. In the liver of T3 injected group, dilatasyon in sinusoids, increase in the amount of Kupffer cell and glycogen were observed. In adition to, some hepatocyte cytoplasm was stainless. In group HI, glycogen and amount of Kupffer cell were similiar to group E, the other structures were similiar to control. In electron microscopic examination, the hepatocyte structure of group II was similiar to control. In the hepatocyte structure of T3 + Melatonin enjected group, the amount of microvillus increased, Disse space enlarged, the amount of lipid droples of ito cells increased, Kupffer cell was more active. In conclusion, this study showed that T3 injection caused structural changes in liver and skeletal muscle, Melatonin hormone showed positive effect on these changes however some changes were observed in liver. But myocard didn't showed significant changes in the light and electron microscopical level