Embriyolojik gelişim sürecinde akciğerde fibronektin ve lamininin reseptörü olan beta 1 integrin dağılımlarının immünohistokimyasal olarak gösterilmesi
Immunohistochemical investigation of fibronectin and laminin's receptor beta 1 integrin during the embrionic development of lung
- Tez No: 118258
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİDE GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
112 VLÖZET Fibronektin ve laminin, ekstrasellüler matriksde bulunan ve hücreler arası etkileşimlere aracılık eden glikoproteinlerdir. Bu glikoproteinler reseptörlerine bağlanarak hücre göçü, hücre adezyonu ve proliferasyonu gibi olaylara katılırlar. Bu çalışmada; doğum öncesi 13, 15, 17 ve 20 günlük, doğum sonrası 2 ve 6 günlük fare akciğer dokularında, lamininin özgün reseptörü olan Pı integrin ve fibronektin dağılımları immünohistokimyasal yöntemlerle ışık mikroskobu düzeyinde incelendi. Doğum öncesi grupta; fibronektin immünreaktivitesinin erken evrelerde bronkiyolus epitel hücrelerinde düzensiz, mezenşimal hücreler ve damar duvarı endotel hücrelerinde kuvvetli olduğu izlendi. Laminin 0ı integrin immünreaktivitesinin ise düzensiz olduğu dikkati çekti. Gelişimin ilerlemesiyle; fibronektin immünreaktivitesinin bronkiyolus, alveolar kanal ve alveol epitel hücreleri, mezenşimal hücreler ve damar duvarı endotel hücrelerinde, laminin pı integrin immünreaktivitesinin ise tüm epitel hücreleri apikal ve bazal hücre zarlarında ve bazal laminada kuvvetli olduğu görüldü. Doğum sonrası ise fibronektin ve laminin Pı integrin immünreaktivitesinin fötal evrelere göre azaldığa dikkati çekti. Bu çalışmada; akciğer gelişim sürecinde fibronektinin akciğer parankim ve stromasının şekillenmesinde, laminin reseptörü olan Pı integrinin ise olgun akciğer yapısının tamamlanması ve bazal laminanın şekillenmesinde önemli olduğunu belirledik.113 VH.SUMMARY Fibronectin and laminin are glycoproteins, that exist in extracellular matrix and mediating intracellular interactions. These glucoproteins enter in some cellular events, like migration, adhesion and proliferation, by binding to their specific receptors. In this study, we examined the laminin specific receptor, known as Pi integrin and fibronectin distributions, in 13,15,17, and 20 prenatally old and 2 and 6 days postnatally old rat's lung tissues by immunohistochemical methods at light microscope level. In the prenatal group, the fibronectin immunoreactivity was determined to be irregular in bronchiolus epithelial cells, and it was observed strongly in mesenchymal cells and vascular endothelial cells. Also, the laminin Pi integrin immunoreactivity was observed irregularly. Within the development, immunoreactivity of fibronectin was found to be strongly in bronchiolus, ductus alveolaris and alveol epithelial cells, mesenchymal cells and vascular endothelial cells, and laminin immunoreactivity was observed both in apical and basal membranes of all the epithelial cells and in the basal lamina strongly. The decreased immunoreactivity of fibronectin and laminin Pi integrin was established after birth with respect to fetal period. In this study, it is concluded that, during the development of lung, fibronectin is necessary for the shaping of lung parenchyma and stroma,