Normal ağırlıklı ve şişman kadınlarda vücut yağ miktarı ve dağılımının belirlenmesinde femur antropometrik parametrelerinin değeri
The Value of femur anthropometric parameters for determining fat distribution and composition in obese and normal-weight women
  1. Tez No: 118284
  2. Yazar: NERGİS TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE ÖZBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Şişmanlık tanısında ve eşlik eden kardiyovasküler riskin belirlenmesinde vücut total yağ miktarının ve yağ dağılımının tayini önemli faktörlerdir. Vücut yağ miktarının belirlenmesinde klinik uygulamalarda kullanımı kolay olmayan sofistike yöntemlerin yanısıra antropometrik yöntemler de kullanılmaktadır. Biyoelektrik impedans analizi (BIA) vücut kompozisyonunun belirlenmesinde altın standard kabul edilen incelikli yöntemlere benzer sonuçlar veren, bu nedenle de vücut kompozisyonu ölçümünü laboratuvar sınırları dışına taşıyan bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı femur antropometrik parametrelerinin, biyoelektrik impedans analizi ile belirlenen vücut kompozisyonu ve vücut yağ dağılımım belirlemede kullanılan bel çevresi ölçümleri ve bel/kalça oram gibi klasik antropometrik parametrelerle ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışma grubunu İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Şişmanlık Polikliniğine başvuran 450 şişman (BMI > 27 kg/m2) kadın (ortalama yaş 31.58 ± 11.24 yıl) ve İstanbul Tıp Fakültesi doktor, hemşire ve laboratuvar personelinden oluşan 100 sağlıklı ve normal ağırlıklı kadın (ortalama yaş 27.67 ± 6.07 yıl) oluşturmuştur. Şişman ve normal ağırlıklı kadınlarda anamnez ve fizik muayene tamamlandıktan sonra standard antropometrik ölçümler (kilo, boy, sagital çap, bel çevresi (WCI) ve kalça çevresi ölçümleri) gerçekleştirilmiştir. Bu ölçümlerden BMI (kg/m2) ve bel/kalça oranlan (WHR) hesaplanmıştır. Femur ölçümleri sağ femur üzerinde aşağıdaki parametreler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Femur deri kıvrımı kalınlığı (femoral skinfold thickness, FST) Femur çevresi (midthigh circumference, MTC) 51Total femur alanı (total thigh area, TTA) = (femur çevresi)2 / 4 pi Total femur yağ dışı dokusu alanı (thigh lean tissue area, TLA) = (femur çeyresi-pi * femur deri kıvrım kalınlığı)2 / 4 pi Femur cilt altı yağ dokusu (thigh subcutaneous fat area, TFA) = TTA-TLA Yukarıdaki parametreler vücut yağ miktarının belirlenmesi için kullanılmıştır. Vücut yağ dağılımının belirlenmesinde ise aşağıdaki femur parametreleri kullanılmıştır. Bel çevresi/femur çevresi oram (waist/thigh ratio, WTR) = bel çevresi/kasık çevresi Abdominal çap indeksi (abdominal diameter index, ADI) = sagital abdominal çap/femur ortası çevresi Antropoplikometrik ölçümlerin yapıldığı günün sabahı, an az 14 saatlik açlık sonrasında BIA uygulanmıştır. Bu inceleme ile vücut yağı oram (body fat ratio, BFR), vücut yağı ağırlığı (body fat weight, BFW), vücut yağsız kitle oram (body lean mass ratio, BLR) ve vücut yağsız kitle ağırlığı (body lean mass weight, BLW) belirlenmiştir. Normal ağırlıklı kontrol grubunda FST, MTC, TTA ve TFA ile tüm BIA parametreleri, BMI ve ağırlık arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Buna göre femur parametrelerini kullanarak vücut yağı ağırlığını (BFW) hesaplamada kullanabilecek formüller aşağıda gösterilmiştir. BFW = 1.72302 * FST + 8.72557 ± 3.63476 (kg) BFW = 0.27583 * MTC - 1.50891 ± 3.72748 (kg) BFW = 0.04061 * TTA + 3.66033 ± 3.57339 (kg) BFW = 0.08545 * TFA + 7.46371 ± 3.25473 (kg) Bu grupta TLA ile BIA parametrelerinden sadece BLW ve ağırlık arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Normal ağırlıklı kadın grubunda BMI ve ağırlık ile BIA parametreleri arasındaki ilişkilerde korrelasyon katsayısının tüm femur parametrelerinden daha yüksek olduğu, bir başka deyişle BMI ve ağırlık ile BIA parametreleri arasındaki ilişkinin, femur parametrelerine oranla daha güçlü olduğu dikkati çekmiştir. 52Şişman kadın grubunda FST, MTC ve TFA ile tüm BIA parametreleri ve BMI ile ağırlık arasında anlamlı ilişkiler bulundu. MTC ile BIA paremetrelerinden BLW arasındaki ilişkinin korelasyon katsayısı en yüksek bulunmuştur. Buna göre femur parametrelerini kullanarak vücut kompozisyonunu hesaplamada kullanılabilecek formüller aşağıda gösterilmiştir. BFW = 0.5242 * FST + 3.14058 ± 0.90848 (kg) BLW = 0.71229 * MTC + 2.698578 ± 6.39756 (kg) BFW = 2.04525 * TFA + 71.76374 ± 26.43003 (kg) Bu grupta TTA ile BLR hariç tüm BIA parametreleri BMI ve ağırlık arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. TLA ile BIA parametrelerinden BFW ve BLW, BMI ve ağırlık arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Şişman kadın grubunda BMI ve ağırlık ile BFR, BFW ve BLR arasındaki korrelasyon katsayısı tüm femur perametrelerinden daha yüksekti. Bir başka deyişle BMI, ağırlık ve BFR, BFW ve BLR arasındaki ilişki tüm femur parametrelerine göre daha güçlüydü. BLW ile olan ilişkilerde ise ağırlık tüm parametrelerden daha yüksek korrelasyon katsayısına sahipti. Buna karşılık femur parametrelerinden MTC, TTA, TLA ve TFA ile BLW arasındaki ilişkinin korrelasyon katsayısı BMI ile olanlardan daha yüksekti. Bir başka deyişle, MTC, TTA, TLA ve TFA ile BLW arasındaki ilişki BMI ye göre daha güçlüydü. Vücut yağ dağılımı belirten klasik WHR ve WCI parametreleri ile femur ölçümlerinden oluşturulan WTR ve ADI parametreleri arasındaki ilişkiler hem normal kilolu hem obez kadınlarda araştırıldı. Normal kilolu kadınlarda, WTR ile WHR ve "WCI arasında; ADI ile sadece WHR arasında anlamlı pozitif ilişkiler saptandı. Şişman kadınlarda WTR ile WHR ve WCI arasında; ADI ile WHR ve WCI arasında anlamlı pozitif ilişkiler bulundu. Sonuç olarak femur antropometrik parametrelerinin, vücut yağ kitlesini belirlemede -BMI e ek olarak- yararlı bilgiler sağlayabileceği, yağ dışı vücut kitlesini belirlemede ise obez kadınlarda MTC, TTA ve TFA nın BMI e göre daha güvenilir parametreler olduğu kanısına varıldı. Femur antropometrik parametrelerinden WTR ve ADI ile vücut yağ dağılımını belirlemede kullanılan klasik antropometrik parametreler olan WHR ile WCI arasındaki ilişkiler, femur parametrelerinin de popülasyon çalışmalarında vücut yağ dağılımı belirlemede yararlı olabileceğini düşündürmektedir. 53Normal kilolu ve obez kadınlar arasında vücut kompozisyonunu belirlemede kullanılabilecek denklemlerin farklılığı ise, çalışan grubun BMI ne göre farklı denklemlerin kullanılmasının zorunluluğunu ortaya koymaktadır. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The hallmark of obesity is excess adipose tissue. Excess accumulation and abdominal distribution of body fat are significant predictors of coronary heart disease. Standart methods - underwater weighing and isotope dilution - for measurement of body fatness are complicated and expensive. Anthropometric measurement could also be used to predict body fatness. Bioelectric impedance analysis (BIA) is a simple and objective method to estimate body composition. This method is safe, non-invasive and provides rapid measurements. The aim of this study is to determine the validity of femur-derived anthropometric parameters to predict body composition and relationships between femur-derived and standard anthropometric parameters used to identify body fat distribution such as waist circumference (WCI) and waist to hip ratio (WHR). Study group is composed of 450 obese (BMI>27 kg/m2) women (mean age 31.58 ± 1 1.24 years) admitted outpatient obesity clinic of Istanbul Medical Faculty and 100 healthy, normal-weight women recruited from hospital staff (mean age 27.67 6.07 years). Standard anthropometric measurements (weight, height, sagittal diameter, waist circumference and hip circumference) were performed and BMI (kg/m2) and WHR were calculated for all subjects. In addition femur-derived anthropometric parameters were determined using following equations. Femoral skinfold thickness, FST Femur circumference (Midthigh circumference, MTC) Total thigh area, TTA = (femur circumference)2 / 4 pi Thigh lean tissue area, TLA = (femur circumference - pi * FST)2 1 A pi Thigh subcutaneous fat area, TFA - TTA - TLA 55These parameters were used to predict body composition. Following femur- derived parameters were used to predict body fat distribution. Waist thigh ratio, WTR = waist circumference / inguinal circumference (abdominal diameter index, ADI) = Sagittal abdominal diameter / MTC Body composition was measured by a bioelectrical impedance analyser (Bodystat 1500, Bodysat Ltd, Dougles, Isle of Man, British Isles, Great Britain) after overnight fast with an empty bladder and in the morning of the anthropometric measurements. Following parameters were determined by BIA. Body fat ratio, BFR Body fat weight, BFW Body lean mass ratio, BLR Body lean mass weight, BLW Significant correlations were observed among FST, MTC, TTA, TFA and all BIA parameters, BMI and weight in the normal-weight group. Regression equations to determine BFW using femur-derived anthropometric parameters were shown as follows. BFW = 1.72302 * FST + 8.72557 ± 3.63476 (kg) BFW = 0.27583 * MTC - 1.50891 ± 3.72748 (kg) BFW = 0.04061 * TTA + 3.66033 ± 3.57339 (kg) BFW - 0.08545 * TFA + 7.46371 ± 3.25473 (kg) In normal-weight women TLA showed significant correlations with BLW and weight only. The correlation coefficients among BMI, weight and BIA parameters were higher than those found among femur-derived parameters and BIA parameters. This finding indicates that the correlations among BMI, body weight and body composition were stronger man those found for femur parameters. Significant correlations were observed among FST, MTC, TFA and all BIA parameters, BMI and weight in the obese women. The highest correlations coefficient was found between MTC and BLW of BIA parameters. Regression equations to determine body composition using femur-derived anthropometric parameters were shown as follows. 56BFW = 0.5242 * FST + 3.14058 ± 0.90848 (kg) BLW = 0.71229 * MTC + 2.698578 ± 6.39756 (kg) BFW = 2.04525 * TFA + 71.76374 ± 26.43003 (kg) In the obese group significant correlations were observed between TTA and all BIA parameters except for BLR. In this group TLA correlated significantly with BFW, BLW, BMI and weight only. Correlation coefficients among BMI, weight and BFR, BFW and BLR were significantly higher than those found for femur parameters. This finding indicates that correlations among BMI, weight and BFR, BFW and BLR were stronger than those found for femur parameters. Weight showed the highest correlation coefficient for BLW. On the other hand, correlation coefficients among MTC, TTA, TLA and TFA and BLW were stronger than those found for BMI. This finding indicates that correlations between MTC, TTA, TLA, TFA and BLW were more convincing than BMI. In normal-weight women, WTR showed significant correlations with WHR and WCI. In this group ADI showed significant correlation with WHR only. In obese women both WTR and ADI showed significant correlations with WHR and WCI. It is concluded that femur-derived anthropometric parameters could be used to predict body fat mass. But BMI is better than femur-derived parameters to determine body fat mass. However, in obese women, MTC, TTA, TFA are superior to BMI for deterniininglean body mass. WTR and ADI could be used to verify body fat distribution in populations when correlations among WTR, ADI and WHR, WCI are considered. In addition regression equations to predict body composition seem to depend on BMI, because different regression equationswere found in normal-weight and obese women. Therefore in a study populations, regression equations to predict body composition using femur-derived anthropometric parameters should be obtained from subjects with similar BMI. 57