Luteal evrede ektopik ve ötopik endometrial örneklerde gözlenen değişiklikler
The Variations in ectopic and eutopic endometrial samples at lutheal phase
  1. Tez No: 118283
  2. Yazar: ZEYNEP COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CANDAN ÖZOĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
60 VI-OZET Bu çalışmada, infertilite nedenlerinden biri olduğu düşünülen endometrioziste ötopik ve ektopik endometrial dokularda karşılaştırmalı olarak luteal evredeki apopitozis ve bazal lamina kalınlıkları incelendi. Bu amaçla, endometriozisli hastaların, ötopik ve ektopik doku örneklerinden immunohistokimyasal çalışma için parafın bloklar, elektron mikroskobik çalışma için uygun bloklar hazırlandı. Parafın bloklardan elde edilen kesitlerde, apopitozis inhibitörlerinden bcl-2 ve aktivatörlerinden bax proteininin immunohistokimyasal dağılımı incelendi. Elektron mikroskobik ince kesitlerden elde edilen endometrial bazal membran resimleri bilgisayar ortamına aktarıldı. Normal, ötopik ve ektopik endometriyum bazal lamina kalınlıkları ölçülerek istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Ötopik endometrium bazal laminası en kalın olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
61 Vn-SÜMMARY In this study, basal lamina thicknesses and apoptosis at the luteal phase was investigated in eutopic and ectopic endometrial tissues comperativery regarding endometriosis as one of the causes of infertility. On mis objective, paraffin blocks for the immunohistochemical study and appropriate blocks for the electron microscopic study were prepared from eutopic and ectopic tissue specimens of the patients with endometriosis. The immunohistochemical distribution of the bax protein as the activator of apoptosis and bcl-2 protein as the inhibitor of apoptosis was investigated on the sections from the paraffin blocks. Basal membrane photographs of the endometrium obtained from the electron microscopic thin sections were transferred to computer images. Basal lamina thicknesses of normal, eutopic and ectopic endometria were measured and compared by statistical methods. Basal lamina of the eutopic endometrium was found to be most thickened.