Türkiye'de 1984-1999 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarının epidemiyolojisi
The Epidemiology of motor vehicle accidents occured between 1984- and 1999 in Turkey
- Tez No: 118293
- Danışmanlar: DOÇ.DR. IŞIL MARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6230
Özet
TEZ KONUSU: TÜRKİYE'DE 1984-1999 YILLARI ARASINDA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZALARININ EPİDEMİYOLOJİSİ ÖĞRENCİNİN ADI, SOYADI: ZAHİDE TAZEGtİL TEZ DANIŞMANININ ADI, SOYADI: DOÇ. DR. IŞIL MARAL ANADİLİM DALI :KAZALARIN DEMOGRAFİSİ VE EPİDEMİYOLOJİSİ YILI: 2002 STATÜSÜ :YÜKSEK LİSANS ÖZET Bu araştırma, Türkiye genelinde karayollarında 1984 -1999 yıllan arasında meydana gelen trafik kazalarının yer ve zaman vb. faktörlere göre dağılımını incelemek amacıyla retrospektif yöntemle ilgili veriler taranarak yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmamızda;1984-1999 yıllan arasındaki 16 yıllık dönemde meydana gelen trafik kazalarının dağılımında her geçen yıl kaza sayısının artmakta olduğu görülmüştür. İncelenen tüm yıllar içinde en fazla ·> 1986 yılında bir Önceki yıla göre trafik kazası ve buna bağlı yaralanma ve ölümler meydana gelmiştir. 1984-1999 yıllan arasında motorlu araç sayısı artış oranı % 304 'tür.1984 -1999 yılları arasında kazaya kansan araç sayısı artış oranı % 928 dir. 6 1984-1999 yılan arasında artan kaza sayısı ile birlikte kazaya kansan araç sayı ve cinslerinin de artmakta olduğu görülmektedir. 1984-1999 yıllan arasında kazaya kanşma yüzdesine göre araç cinslerinden ilk 5 aracın (otomobil, kamyon ,otobüs , minibüs , kamyonet) durumuna baktığımızda otomobil ve kamyonetin yıllar içinde kazaya kanşma yüzdesi artmış, kamyon, otobüs ve minibüsün kazaya kanşma yüzdesi azalmıştır.1984 yılında kaza anındaki ölüm hızı %9.4 olurken, 1999 yılında % l'e düşerek % 8.4 'lük bir azalma göstermiştir. 1984 yılında yaralanma hızı % 83 iken, 1999 yılında % 25 düzeyine inerek %58 oranında bir düşüş göstermiştir. 1984 yılında 22 kişiye l araç düşerken, 1999 yılında 7 kişiye l araç düşmektedir. Buna göre 1984 yılında her 1000 kişiden 45 kişi araç sahibi iken 1999 yılında bu oran 1000 kişide 137 olmuştur. 1984 yılında l km 'ye düşen kaza sayısı l iken 1999 yılında bu oran 7 olmuştur. 1984 -1999 yıllan arasında km 'ye düşen ölü sayısında yıllara göre azalma görülmektedir. 1984 yılında l km 'ye düşen yaralı sayısı yaklaşık olarak l iken, 1999 yılında artış gösterip 2 olmuştun 1999 yılında 1000 kişiye düşen araç sayısı, 1984 yılına göre % 204, kaza sayısı % 578 artarken ölüm sayısında % 93 azalma, yaralanma sayısında % 69 artış görülmektedir. 1984 yılında kazaya kansan her 100 araçtan 7'si ölüme neden olurken , bu oran 1999 yılında l'e düşmüştür. 1984 yılında kazaya kansan araçtan dolayı yaralanma hızı % 63 iken, 1999 yılında bu oran % 13*e düşmüştür. Türkiye ve çeşitli dünya ülkelerinin 1999 yılı trafik kazası, ölü, yaralı motorlu araç ve nüfus verilerine bakıldığında; 100.000 araca düşen ölü, yaralı sayısı açısından Türkiye dünya ülkeleri rakamîannın üstünde, 100.000nüfusa düşen ölü, yaralı sayısı açısından gelişmiş ülkelere yakın rakamlardadır.1984 yılında en fazla trafik kazası % 14.8 ile Pazartesi % 14.6 ile Cuma ve Cumartesi günlerinde olmuştur. 1999 yılında ise 15.3 ile Cuma % 15.2 üe Pazartesi, %14.7 Üe Cumartesi olmuştur. 1984-1999 yıllan arasında genel olarak baktığımızda en fazla trafik kazası sırasıyla Cuma, Pazartesi günleri olurken, en az Pazar günü olmuştur. 1984 yılında 12 -17 saatleri arasında % 38.2 ile en fazla, 24-05 saatleri arasında % 9.3 ile en az kaza olmuştur.1999 yılında ise 12 17 saatleri arasında % 42.2 , 24 -05 saatleri arasında % 5.7 olmuştur. 1984-1999 yıllan arasında genel olarak baktığımızda en fazla trafik kazası, 12-17 saatleri arasında olurken, en az 24-05 saatleri arasında olmuştur. 1984 yılında % 27.9 ile en fazla yaz, % 22.2 ile en az kış mevsiminde kaza olmuştur.1999 yılında ise sırasıyla kış ( % 24.2), sonbahar ( %25.8 ), ilkbahar (%24.1) ve yaz ( %23.9) aylarında meydana gelmiştir. 1984 yılında kazalar en fazla yaz aylarında görülürken değişim göstererek 1999 yılında en fazla kış aylannda görülmeye başlamıştır. 1984 yılında trafik kazaları, % 85.8 ile en fazla açık havada, %9.9 yağmurlu %2.2 bulutlu havada meydana gelmiştir. 1999 yılında ise % 73.4 ile en fazla açık havada , % 13.3 bulutlu , % 12.3 yağmurlu havada meydana gelmiştir. 1984-1999 yılları arasında genel olarak baktığımızda en fazla trafik kazası en fazla açık havada olurken, en az fırtınalı ve tiptti havada olmuştur.1990 yılında en fazla % 39.5 fle cadde -sokakta, % 25 üe kavşak, %15.3 ile devlet yolu, % 9 bölünmüş devlet yolunda kaza görülmüştür. 1999 yılında ise trafik kazalarının dağılımı; cadde-sokak % 49.5, kavşak 3.4 olmuştur. % 26.7, devlet yolu % 11.1, bölünmüş devlet yolu % 1984 yılında trafik kazalarının % 73.5 'i şehir dışında olmuştur. şehir içi, % 26.5'i 1999 yılında trafik kazalarının dağılımı; şehir içi % 86,1, şehir dışı ise % 13.9 * dur. 1984-1999 yıllan arasındaki trafik kazaları, kaza yerlerinin dağılımı açısından en fazla şehir içinde görülmüştür. Araştırma verilerine göre, 1990^-1999 yılları arasındaki şehir içindeki trafik kazaları en fazla şehir içinde cadde-sokak ve kavşakta, şehir dışında ise devlet yolu ve bölünmüş devlet yolunda meydana gelmiştir. Araştırma sonuca elde edilen bu bulgulara göre önerilerde bulunulmuştur. çeşitli
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU: TÜBKIYE DE 1984-1999 YILLARI ARASINDA MEYDANA GELEN TRAFİK KAZALARININ EPİDEMİYOLOJİSİ ÖĞRENCİNİN ADI, SOYADI: ZAHİDE TAZEGÜL TEZ DANIŞMANININ ADI, SOYADI: DOÇ. DR. IŞDL MARAL ANABİLİM DALI :KAZALARIN DEMOGRAFİSİ VE EPİDEMİYOLOJİSİ YELİ: 2002 STATÜSÜ :YÜKSEK LİSANS 4 ABSRACT This research is a descriptive stııdy performed using retrospective method by esamination of the related data, in order to study the distribution of traffic accidents that have occurred between 1984 and 1999, in the generality of Turkish highways, with regard to their place and time properties. in our research, it has been obse'rved that: in the distribution of traffic accidents during the 16 year period between 1984 and 1999, there is an increase in the number of accidents. Amongst the years that have been studied, the highest number of traffic accidents resulting in injuries and deaths with respect to the formeryear is in 1986. Between the years 1984 and 1999 the increase rate of motorised vehieles is 304 %. Between the years 1984 and 1999 the years the increase rate öf the number vehîcles that are involved in accidents is 928%. in the period 1984 -1999 the number and the types of vehieles are Increasing along wlth the number of motorised vehides* During the years 1984 -1999 when the top five vehicle types (automobile, truck, bus , minibüs, pick up) are taken into account, the accidents invotvement rate of truck9 bus and minibüs has decreased. WhUe in 1984 the death rate at the moment of accidents was 9.4 %, it has been reduced 8.4 % and was l % 1999. While the speed of injııry was 83 % in 1984, it has been 25 % in 1999, showing a 58 % decrease. in 1984 there was I vehicle for every 22 person, it is I vehicle for every 7 person in 1999. in comparison when out of 1000 peopie, 45 were vehicle owners in 1984 it was 137 people out of 1000 in 1999. When in 1984 the number of accidents Per l km was l, in 1999 this rate has become 7 %. in between 1984-1999 there is a decrease with respect to years in the number of deaths per kilometresi. When in 1984 the number of injured Per km was l, it has showed an increase in 1999 and the number of injured was 2. While in 1999 the number of vetticles Per 1000 people and the injury rate have increased 204 % and 578 % respectively compared to year 1984, there is a 93 % decrease in deaths and there is a 69 % increase in injuries. in 1984, 7 out of 100 vehicles that are involved in an accidents caused death. This rate has been reduced 13 % in 1999. When the trâffic accidents, mortaiity, injured motorised vehicle and population data in Turkey and various countrîes in the worîd are taken into account: Turkey is above the numbers in the other countries with regards to the number of death and injured Per 100.000 vehicle, and somewhat sunilar in numbers to the other countries of the worîdwith regards to the nnmber of death and injured peopte Per 100.000 population. The highest number of traffîe accidents occurred on Monday with the rate 14.8% and on Friday and Saturday with 14.6% in 1984. in 1999 it was Friday wittı the rate 1S.3 %, Monday with 15.2 %, Saturday with 14.7 % accidents occıırred on Friday > Saturday and Monday respectfulSy., and the lowest was on Sunday, in 1984 the highest nısmber of accidents was with 38.2 % during the hours 12 -17» the Iowest was during 24-05 with the rate 9.3 %. in 1999 it was 42.2 % during 12-17 hoars and 5.7 % during the 24-05 hours. When we look in general the highest number of traffie accidents was during 12-17 hours, aad the !owest during 24-05 in 1984-1999. in 1984 the highest was in suntmer season with 27.9 %, the lowest in wjnter season witn 22.2 %. in 1999, it was highest in winter 26,2 % , autuma 25.8 %, spring 24.1 % and summer 23.9 % in order. When in 1984 the highest nuntber of accidents occurred in summer season there has been a variation and in 1999 they occurred most in winter season. in 1984 the traffîc accidents occurred most in öpen weather in 8Ş.8, and they occurred in rainy weather wtth 9.9 % and wfth 2.2 % in clondy weather. in tht year 1999 they occurred most in öpen weather with 73.4 % and with 13.3 % İE cîoudy and 12.3 % rainy weather. When looked in genera!, between 1984-1999 the highest number of traffic accidents happened in öpen weather, and least in stormy weather and blizzards. in 1990 the highest number of accidents recorded was with 39.5 % at the main roads- streets, whiîe the rate was 25 % at intersections, 15.3 % at state roads and 9 % divided state roads. in 1999 the distribution of traffic accidents was: 49.5 % at the main roads- streets, 26.7 % at intersections, 11.1 % at state % at divided state roads. roads, 3.4 in 1984, 73.5 % of the accidents occurred in cities , 26.5 % out of the citieS. in 1999 the distribution of the traffic accidents was: 86.1 % in cities, 13.9 % out of cities. According to the stııdy data, bettveen the years 1990-1999 the traffic accidents in cities happened at most at the main roadsstreets and junctions; at state roads and divided state roads out of the cities. Various proposais were presented according to findings acquired from the research.