Göksu deltasında (Silifke-Mersin) meydana gelen değişimlerin uzaktan algılama teknikleri ile incelenmesi
An examination of temporal changing in Göksu delta (Silifke-Mersin) using remote sensing techniques
  1. Tez No: 303568
  2. Yazar: AHMET KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin en önemli doğal kaynaklarından birisi olan Göksu deltasındaki zamansal değişimlerin belirlenmesidir. İlk aşamada deltanın arazi örtüsü/arazi kullanımında meydana gelen değişimler uydu görüntüleri kullanarak tespit edilmiştir. Bu tespit için 1984, 1990, 2000 ve 2010 yıllarına ait Landsat uydu görüntüleri kullanılmıştır. Kullanılan uydu görüntüleri üzerinde kontrolsüz sınıflama, kontrollü sınıflama, NFBİ ve değişim izleme analizi teknikleri uygulanmıştır. Yapılan sınıflamalar sonucunda deltadaki doğal alanların 1990-2000 yıllarında artış gösterdiği buna karşın 2000-2010 yılları arasında azalış gösterdiği tespit edilmiştir. İkinci aşama Göksu deltası kıyı çizgisinin zamansal değişiminin belirlenmesidir. Bu çalışma için 1972, 1989, 1999 ve 2009 yıllarına ait Landsat uydu görüntüleri kullanılmıştır. Görüntüler kontrolsüz sınıflama yöntemi ile önce 30 sınıfa ayrılmış, daha sonra bu sayı 2'ye (kara ve su) indirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda deltanın doğu kıyılarında ciddi bir kıyı erozyonu olduğu tespit edilmiştir. Son aşamada ise deltada bulunan sulak alanlar ile insanlar arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu incelemede delta ekolojisinde meydana gelen değişimlerin alanda yaşayan insanların kültürel etkinliklerini de doğrudan etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine temporal changing of Göksu Delta which is one of the most important natural resources. In the first stage, the emerging variations in land cover\land use of delta is made firm by using satellite images. For this determination Landsat satellite images were used for the years 1984, 1990, 2000 and 2010. Unsupervised classification, supervised classification, NDVI and change detection techniques were applied to satellite images used. As a result of classifications, natural areas in delta increase in the years 1990-2000 in spite of that between the years 2000-2010 show decrease was determined. In the second stage is to determine temporal changing of coastline of Göksu Delta. For this study, Landsat satellite images were used for the years 1974, 1989, 1999 and 2009. Firstly images were separated 30 classes with unsupervised classification method, later this number was reduced to 2 (land and water).As a result of analyses made, on the east coast of the delta was identified as serious coastal erosion. In the last stage examined the relationship between people and wetlands in the delta. In this research, also the emerging variations of delta ecology directly affects cultural activities of the people living in this area is concluded.