Şizofrenide lateralizasyon örüntüsü ve antipsikotiklerin bu örüntü üzerindeki etkisi
Lateralization patterns in schizophrenia and the effect of antipsychotics on these patterns
  1. Tez No: 118302
  2. Yazar: SEÇİL ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM ATBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
50 7. ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, ilaç kullanmayan sağlak şizofreni hastalarında görsel-uzaysal dikkatte ve dönme yönü tercihinde asimetri bulunup bulunmadığım, varsa bunun belirtilerle ilişkisini ve sağlıklı kontrollerdekinden farklı olup olmadığım araştırmaktır. Bunun, dönme yönünde ve görsel-uzaysal işlevlerdeki asimetrinin hastalığın patofızyolojisiyle ilişkisinin anlaşılmasına katkısı olabileceği düşünülmüştür. Yöntem: DSM-IV'e göre şizofreni tanısı konmuş olan, en az 3 hafta boyunca ağızdan antipsikotik ilaç kullanmamış, son 6 aydır depo antipsikotik verilmemiş olan 20 hastaya, AÜTF Fizyoloji AD'da geliştirilmiş olan bir dönme yönü tercihi testi ile birlikte parmak vurma testi ve görsel-uzaysal bir bellek testi olan küp yerleştirme testi uygulanmış, testler 3 haftalık antipsikotik ilaç tedavisinden sonra tekrarlanmıştır. Dönme yönü tercihi, sesten yalıtılmış bir odada, sağdan, soldan ve arkadan gelen zil sesine dönmeleri istenerek çalışılmış, arkadan gelen sese (180 derecelik) dönüşlerin yönü kaydedilmiştir. Küp yerleştirme testi, görsel-uzaysal yan alan ihmalini değerlendirmek için modifiye edilmiş, bunun için ekranın sağ ve sol yan alanlarındaki doğru küp sayılan kullanılmıştır. Her üç test için sağ lehine lateralite indeksleri [(sağ-sol)/(sağ+sol)] hesaplanmış, lateralite indeksleri hasta grubu içinde ilaç tedavisinden önce ve sonra karşılaştırılmıştır. Ayrıca üç testteki lateralite indeksleri, kontrol grubundaki deneklerin lateralite indeksleriyle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar: Dönme testiyle ilgili sonuçlan 1. Kontrollerin soldan dönme eğilimi ile hastalarınla arasında anlamlı fark yoktur.51 2. Dönme yönü tercihi testinde, daha önce gösterilmiş olan soldan dönme eğilimi gösterilememiş, ilaçlı hastaların, ilaçsız hastalardan, sağlıklıların da, ilaçlı hastalardan daha çok soldan dönme eğilimi gösterdiği görülmektedir. 3. Hastaların ilaçtan önceki ve sonraki soldan dönme eğilimi de farklı bulunmamıştır. Küp yerleştirme testinin sonuçlan: 1. Bu testte hastalarla kontrollerin lateralite indeksleri arasında anlamlı fark olmamakla birlikte, kontrollerin çoğunda lateralite indekslerinin 0 olması, hastalarda ise bu değerin O'dan küçük olma eğilimi göstermesi, farkın anlamlı olmayışının denek sayısının azlığına bağlı olabileceğini düşündürmektedir. 2. Antipsikotik ilaç kullanımından sonra görsel-uzaysal Ödevlerde sağ yan alan ihmalinin azaldığı görülmüştür. Diğer sonuçlar: 1. Dönme yönü tercihi testi lateralite indeksi ile parmak vuru testi lateralite indeksinin birbiriyle ilişkili, küp yerleştirme teşrindeki lateralite indeksiyle ilişkisiz olduğu görülmektedir. 2. Klinik belirtilerle anlamlı ilişki bulunamamıştır. Bunun denek sayısının azlığından olabileceği düşünülmektedir. Sonuçlar, çalışmanın örnekleminin genişletilmesini gerektirecek kadar ümit vericidir. Şizofreni patofizyolojisine katkıda bulunmak için bu tür çalışmalara devam etmekte fayda vardır.
Özet (Çeviri)
52 8. SUMMARY Aim: The aim of this study was to study the cerebral lateralization patterns in right-handed medication-free patients with schizophrenia. We were also interested in studying the efect of antipsychotic treatment on the lateralization patterns and whether the lateralization patterns and the clinical symptoms were related. Method: Twenty right-handed medication-free patients with schizophrenia were compared with healthy controls on 1 visuospatial and 2 motor tasks: The cube placing test of Corsi, finger tapping test, and the turning preference test Diagnoses were confirmed by SOD interviews based on the DSM-IV criteria. The control group was constituted by Phase II medical students. Patients were either antipsychotic-naîve or free of oral medication for at least 3 weeks (6 months for depot medications). All subjects were right-handed. Tests were repeated after 3 weeks of antipsychotic drug treatment. The preference of turning direction was studied by asking the subjects to turn to 80 bell rings, which came from their left, right or back in a sound-isolated room. Half of the rings came from behind so that each subject made 40 180-degree turns. The cube placing test of Corsi was modified to assess the lateralization of attention to the two visual hemispaces on a computer screen. Finger-tapping involved the mouse- clicking speed on a computer by the right and the left hand. Laterality indices were calculated in favor of right side for all tests [(right-left)/(right + left)]. Results: 1. The left-turning bias was not significantly different between patients and controls. 2. Antipsychotic treatment had no significant efect on the left-turning bias in the patient group.53 3. Although the laterality indices on the Corsi task did not differ between groups, a median value of 0 for the controls versus a highly negative value in the patient group might imply that the difference could tend to be significant if more patients were studied. 4. The laterality indices on the turning and finger-tapping tests were correlated, whereas the laterality index on the visuospatial Corsi task was not correlated with either of them. 5. Clinical symptoms were not correlated with any of the laterality indices, however, the small number of patients does not allow any generalization. The results are promising and they justify future studies with wider sample groups.