Obsesif-kompulsif bozuklukta sözel ve görsel-uzaysal bellek fonksiyonlarıyla yürütücü işlevlerin değerlendirilmesi
Assesment of verbal adn visio-spatial memory with executive functions in obsessive-compulsive disorder
- Tez No: 118303
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA SOYKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 6610
Özet
9- ÖZET Bu çalışmada, obsesyonel kuşkunun ve bununla ilişkili kontrol davranışının, bellek fonksiyonlarında varolan bir defekte bağlı olabileceğini ifade eden ve sayıları giderek artan çalışmaların varlığından yola çıkılarak, nöropsikolojik değerlendirme ile, verbal ve görsel-uzaysal bellek fonksiyonlarında ve bunlarla ilgili yürütücü süreçlerde bozukluğun varolup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla 20 obsesif-kompulsif bozukluk(OKB) vakası ile 20 sağlıklı kontrol vakası, verbal ve görsel-uzaysal yetilerle ilişkili testleri içeren bir batarya ile değerlendirilmiştir. Her iki gruptan deneklerin Yale-Brown Obsesyon- Kompulsiyon Ölçeği (Y-BOCKS), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Beck Depresyon Ölçeği ile semptom şiddeti ölçülmüştür. Sonuçta OKB grubunda verbal bellek, verbal yürütücü işlevler, görsel- uzaysal bellek ve bununla ilişkili yürütücü fonksiyonlar açısından kontrol grubuyla karşılaştırıldığında anlamlı bozulma tespit edilmiştir. Yine Y-BOCKS, durumluk kaygı puanları açısından her iki grup arasında OKB grubu aleyhine anlamlı fark bulunmuştur. Bu puanlarla nöropsikolojik performans arasında anlamlı ilişki gösterilmiştir. Tartışmada OKB hastalarındaki verbal ve görsel-uzaysal işlevlerdeki bozulmanın yüksek kortikal fonksiyonlarla ilişkili her iki hemisferi kapsayan geniş bir nöronal etkileşimle ilişkili olabileceği vurgulanmaktadır. 46
Özet (Çeviri)
9- SUMMARY Motivated from the studies reporting that obsessional doupts and related control behaviors are due to a defect in memory functions, this study investigated a defect in verbal, visoospatial memory and related executive functions by mean of neuropsychological tests. Twenty subjects with obsessive-compulsive disorder (OCD) and 20 matched normal control subjects were examined by a battery which measures verbal and visuospatial skills. The symptom severity of all subjects were measured by Beck Depression Inventory, Yale-Brown Obsession Compulsion Scale (Y-BOCKS) and Stait and Trait Anxiety Inventory. The OCD group had a significantly worse performance in verbal memory, verbal executive functions, visuospatial memory and related executive functions when compared with the control group.OCD subjects also presented significantly higher scores in Y-BOCKS and stait and trait anxiety.These scores were meaningfully correlated with the neuropsychological performance. This disturbance in verbal and visuospatial functions may be related to diffuse neuronal interactions related to higher cortical functions involving both. hemispheres. 47