İki uçlu duygudurum bozukluklarında obsesif kompulsif bozukluk eş tanısı ve özellikleri
  1. Tez No: 118323
  2. Yazar: H. AHMET KOYUNCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 962
Özet
-64- VIII - ÖZET Psikiyatride son yıllarda eştanı durumunun önemi artmaktadır. Biz çalışmamızda 216 iki uçlu bozukluk olgusunda OKB eştanısının sıklığı ve özelliklerini araştırdık. İki uçlu bozukluk tanısı ile izlenen 216 olgu, Yale-Brown Obsesyon - Kompulsiyon Skalası (Y-BOCH) ile tarandı. Obsesyon ve/veya kompulsiyonu olan olgulara (DSM-IV) SCID-I uygulandı. OKB eştanısı olan olgulara ise yan yapılandırılmış Duygudurum İzleme Grafiği ve Veri Kartı dolduruldu. OKB eştanısı almayan 35 iki uçlu bozukluk olgusu kontrol grubu olarak belirlendi. Sonuç olarak 48 olguda (%22.22) obsesyon ve/veya kompulsiyon belirtisi pozitif olarak bulunmuştur.Bu olgulardan 35'i (%16.20) ise OKB eştanısı almıştır. Olguların %62.85'inde OKB dönemsel, %37.15'te ise süreğen özellikteydi. Olguların %5 1.43 'ünde OKB semptomları depresif dönem ile başlıyordu, % 11.42 olguda ise hipomani/mani döneminde ortaya çıkmaktaydı. Ayrıca iki uçlu III bozukluk olgularında OKB eştanısı oranı, iki uçlu I ve II bozukluk olgularına göre anlamlı olarak daha sık bulunmuştur. OKB 'un eşlik ettiği iki uçlu bozukluk olgularının 1. derece yakınlarında OKB öyküsü, kontrol grubundan anlamlı derecede fazla bulunmuştur. Kontrol grubunun 2. Derece yakınlarında ise iki uçlu bozukluğu öyküsü, OKB 'un eşlik ettiği iki uçlu bozukluk grubundan anlamlı olarak fazla bulunmuştur. OKB 'un eşlik ettiği iki uçlu bozukluk grubunda antidepresana bağlı mani/hipomani kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla bulunmuştur. OKB 'un eşlik ettiği iki uçlu bozukluk grubunda kronik gidiş kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla bulunmuştur. Ayrıca duygudurum epizodları arası tam düzelme dönemsel OKB olan grupta, süreğen OKB'u olanlara göre anlamlı olarak fazla bulunmuştur. Bu bulgular OKB ve İkiuçlu Bozukluk arasında patopsikolojik bir bağlantı olabileceğim ve OKB eştanısının klinik seyir üzerine etkisinin olabileceğini düşündürmektedir. Bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
-65- IX. SUMMARY The comorbidity concept in psychiatry is considered more important in last years. We evaluated frequency of OCD comorbidity and clinical features 216 patients which are diagnosed bipolar disorders. Patients were evaluated with Yale-Brown Obsession - Compulsion Scale (YBOCS). The patients which have obsession and / or compulsion were researched by Structured Clinical Interview for DSM-IV (SCED). Semistructured Mood Screening Chart and Information Chart were used in patients which have comorbidity. As a consequence, 48 (22.22 %) patients had obsession and / or compulsion. 35 (16.20 %) of patients had diagnosed OCD comorbidity. 62.85 % of them had episodic and 37.15 % of them had chronic features. In 51.43 % of patients OCD symptoms had occured with depressive episodes, where as 1 1.42 % of them occured with manic or hipomanic episodes. In addition frequency of OCD comorbidity in bipolar III group was more prevalant than bipolar I and II group. In first degree relatives of bipolar group with OCD comorbidity have much more past OCD history than relatives of control groups. In the second degree relatives of control group, past bipolar disorder history were more prevalant than relatives of bipolar disorders with OCD comorbidity. In the bipolar patients with OCD comorbidity have much more antidepressant induced manic or hipomanic episodes than control group. The chronic course of OCD were more in bipolar patients with OCD comorbidity than control group. In addition the recovery between the episodes of mood disorders were more prevalant in episodic OCD group than chronic OCD group. In this context this findings were considered there may be a psychopathologic relation between the OCD and bipolar disorders and OCD comorbidity may have an effect on clinical course of the illness. There should be done further studies in this subject.