İki uçlu bozukluk hastalarında ve anne-babalarında eksen I, eksen II tanılarının incelenmesi
Evaluation of axis I and II diagnoses in bipolar disorder patients and their parents
  1. Tez No: 306077
  2. Yazar: GÜNGÖR MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, psikiyatri polikliniğinde izlenen iki uçlu I bozukluğu olan hastaların eksen I, eksen II eş tanılarının saptanması ve bu tanıların hastaların sosyodemografik ve klinik bulguları ile ilişkisi araştırılmıştır. Aynı şekilde hastaların anne-babalarında eksen I, eksen II tanılarının varlığı ve bu tanıların hastaların klinik bulguları ile ilişkisi araştırılmıştır.Çalışmada remisyondaki 44 hastaya, sosyodemografik ve klinik bilgi formu doldurularak SCID-I (DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme), SCID-II,(DSM-III-R Eksen II Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme ) uygulandı. Toplam 80 anne-babaya sosyodemografik bilgi formu doldurtulup SCID-I ve SCID-II uygulandı. Hastaların %47.7'sinde (N=21) yaşam boyu eksen I eş tanısı, %56.8'inde (N=25) ise eksen II eş tanısı vardı. Bu örneklemde, eksen I eş tanısı olarak en fazla obsesif kompulsif bozukluk, eksen II eş tanısı olarak da en fazla obsesif kompulsif kişilik bozukluğu vardı. Nöbet sayısı eksen I ve eksen II eş tanısı olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı ölçüde fazlaydı. Eksen I ve eksen II eş tanısı olan hastalarda, ilaç kullanımı istatistiksel olarak anlamlı ölçüde düzensiz, tedaviye yanıt istatistiksel olarak anlamlı ölçüde kötü idi. Kişilik bozukluklarının eşlik ettiği hastalarda bozukluğun başlama yaşı istatistiksel açıdan anlamlı derecede daha erkendi. Çalışmaya alınan anne-babaların %40'ına (N=32) eksen I tanısı kondu. Çalışmada iki uçlu bozukluk hastalarının anne-babalarında yaşam boyu duygudurum bozukluğu oranı %30.1 ve iki uçlu bozukluk oranı %3.8 olarak bulundu. Anne-babalarına tanı konmayan 15 kişi (%34.1) 1. grup, anne-babalarına eksen I tanısı konan 27 kişi (%61.4) 2. grup ve anne-babalarına eksen II tanısı konan 10 kişi (%22.7) 3. grup olmak üzere üç grup oluşturuldu. İki uçlu bozukluğun başlama yaşı 2. grupta istatistiksel olarak anlamlı derecede daha küçük yaştaydı. Nöbet sayısı, hastaneye yatış sayısı 2. grupta istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fazlaydı ve tedaviye yanıt diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde kötüydü. İntihar girişimi sayısı 3.
Özet (Çeviri)
Primary objective of this study was to examine axis I and axis II disorders in patients diagnosed with bipolar disorder type 1 and to evaluate the association of these disorders with these patients? sociodemographic and clinical characteristics. Secondary objective was to investigate the presence of axis I and axis II disorders in parents and the association of these disorders in parents with the patients? clinical characteristics. Sociodemographic and clinical information form, SCID-I and SCID-II (DSM-IV based structured clinical interview for axis I disorders, DSM-III-R based structured clinial interview) were administered to 44 patients in remission and to the parents of these patients (N=80).47.7% of the patients (N=21) had a lifetime axis I disorder comorbidity and 56.8% of the patients (N=25) had a lifetime axis II disorder comorbidity. Where obsessive compulsive disorder was the most common axis I disorder, obsessive compulsive personality disorder was the most common axis II disorder among this sample of patients.