Yarı kentsel bir bölge ilköğretim okulu öğrencilerinde depresyon düzeyi, anksiyete düzeylerinin araştırılması ve demografik özelliklerinin karşılaştırılması
The Aim is to find out the relation of demographic levels with continious anxiety, situational anxiety, and depression levels in a primary school in an half urban area
  1. Tez No: 118346
  2. Yazar: NAZİKE GÜLEN MUSLUBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEHÇET COŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yarı kentsel bir bölgede ilköğretim okulunda durumluk, anksiyete, sürekli anksiyete ile depresyon düzeylerinin demografik özelliklerle ilişkisinin bulunması amaçlanmıştır. Bu çalışma ANKARA, Altındağ bölgesindeki Hıdırlıktepe İlköğretim Okulunda 6,7,8. Sınıflarda okuyan 100 öğrenciye anket yöntemiyle uygulanmıştır. Ankete katılan öğrencilerde durumluk anksiyete % 76, sürekli anksiyete %88, depresyon düzeyi ise % 27 oranında saptanmıştır. Yaş ile beraber durumluk anksiyete artmaktadır. Cinsiyet ile anne ve babanın, öz- üvey, sağ-ölü, beraber-ayrı, mesleği, eğitim düzeyi, gelir durumu ile anlamlı bir ilişki bulunmasa da depresyonu ve anksiyeteyi arttırmaktadırlar. Anksiyete ve depresyonun yüksek çıkmasının nedeni; bu bölgenin sosyal özellikleri, yaşanan ekonomik zorluklar, aile içindeki çatışmalar, tutum değişiklikleri, eğitim yetersizlikleri ve onların üzerine eklenen kişilik özellikleri ile belirli demografik özelliklerdir. 72
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim is to find out the relations of demographic levels with continious anxiety, situational anxiety and depression levels in a primary school in an half urban area. This study is carried out on 100 students of 6,7,8th grade in Hıdırlıktepe primary school in Altındağ area in Ankara, using the survery method. The results are as follows among the students who took part in the study: the situatinol anxiety % 76, continious anxiety %88, depression level %27. The situational anxiety increases with the age. Although there is not a meaningfuel relationship among sex and father or mother's being step-real, alive-dead, married-divorced, occupation, level of education or incomelevel, it increases the depression and anxiety anyway. The cause of high depression and anxiety is roated in the area's social properties, economical problems undergone, fights within family, changes in attitudes, lack of education, and in addition to these the personal differences and some certain demographical values. 73