Ankara şehir merkezinde bulunan iki lisedeki öğrencilerin yeme alışkanlıklarının araştırılması
  1. Tez No: 118347
  2. Yazar: İBRAHİM ÇETİNARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK CANDANSAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
51 ÖZET Beslenme özellikleri, her toplumun temel gelişim göstergelerinin başında gelmektedir. Küreselleşme süreci, ülkeler ve kültürler arasında derin ekonomik farklılıklara yol açmaktadır. Bu farklılıkların en iyi şekilde görüldüğü alan beslenme özellikleridir. Anoreksiya Nervoza ve Bulimiya Nervoza beslenme özellikleriyle ilişkili ruhsal bozukluklardır. Her iki hastalığın gelişmiş batı ülkelerinde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Az gelişmiş yada batı dışı toplumlarda bu hastalık ya çok nadir görülmekte yada hiç görülmemektedir. Bu farklılık için kültürel farklar yanı sıra ekonomik gelişme ve besin kaynaklarının bolluğuyla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, Ankara ilinde yer alan ve iki farklı sosyo-ekonomik ve kültürel düzeyde oldukları gösterilen iki lisedeki 432 öğrencinin beslenme özellikleri ve yeme bozukluğu riskleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY The characteristics of nutrition are one of the main indicators of development for ail societies. The process of globalization leads to a huge economical differences between countries and cultures. These differences can be seen easily through the characteristics of nutrition. Anorexia Nervosa and Bulimia Nervosa are mental disorders which are related to the characteristics of nutrition. It is known that both disorders are widespread in developed countries more than in less developed countries or non-west countries. These disorder have hardly been seen or never have been seen in less developed or non-west countries. It is considered that these differencies depends not only on cultural differences, but also on economical development and food sources. The characteristics of nutrition and the risks of eating disorders of 432 students at 2 high schools in Ankara, which are different socio-economical and cultural levels, were examined in this study.