Yaşlı mesane detrüsör instabilitesi: Ürodinamik değerlendirme
  1. Tez No: 118359
  2. Yazar: SELİM BÜLENT CANSUNAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSA ÖZBEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
I II ÖZET Bu çalışmanın amacı, obstrüktif benign prostat hiperplazisi (BPH) olan ve infravezikal obstrüksiyonu olmayan yaşlılardaki detrusor instabilitesi (DÎ) sıklığını araştırmak ayrıca prostatektomiden sonra Dİ'nin reversibilitesini araştırmaktır. Çalışmaya 50 yaş üzeri obstrüktif BPH'si olan 50 hasta ile infravezikal obstrüksiyonu olmayan 50 hasta (32 kadın, 18 erkek) dahil edilmiştir. Nörolojik bozukluğu, diabetes mellitus (DM), üriner enfeksiyon, anemi vb. hastalığı olanlar ile mesane fonksiyonlarını etkileyebilecek ilaç kullanan hastalar çalışma dışı bırakılmışlardır. Obstrüksiyon olup olmadığı basınç-akım çalışması, Dİ ise dolum sistometrisi ile saptandı. Obstrüktif BPH'si olanlar prostatektomi ameliyatından 6 ay sonra Dİ yönünden yeniden incelendi. Guruplar arasındaki ürodinamik parametreler istatitiksel olarak karşılaştırıldı. Her iki gurup arasında yaş bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p=0.073). Obstrüktif BPH'si olan gurupta Dİ oranı % 80 olup, postoperatif 6. ayda % 58'e indi. Obstrüksiyonu olmayan guruptaki Dİ oranı % 56 bulundu. BPH'li guruptaki preoperatif Dİ oranı ile yaşlı mesanelerdeki Dİ oranı arasında istatitiksel olarak anlamlı fark saptanırken (pO.001), postoperatif dönemle arasındaki fark önemsiz bulundu (p>0.05). Her iki gurupta da Dİ arttıkça maksimum sistometrik mesane kapasitesi (MSMK) azalmakta idi. Sonuç olarak,- infravezikal obstrüksiyonun (ör: BPH) Dİ'ne yol açtığını, ancak obstrüksiyon kaldırıldıktan sonra Dİ 'de anlamlı derecede azalma olmadığını ve bunda da mesane yaşlanmasının rolünün olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this study is to research frequency of detrusor instability (DI) in patients with obstructive benign prostatic hyperplasia (BPH) and in nonobstructive elderly people, and the reversibility of DI after prostatectomy in patients with obstructive BPH. The study included 50 patients with obstructive BPH and 50 healty nonobstructive people (32 female and 18 male) aged over 50 years old. The patients with neurologic disorders, diabetes mellitus (DM), urinary tract infection, anemia, etc, and the patients recieved drugs which were probable affect on urinary bladder were excluded the study. Filling cystometry (water cystometry) was used to determine DI, and voiding cystometry (pressure-flow study) was used to determine whether infravesical obstruction present or not. The patients with obstructive BPH were reevaluated urodynamic cally in terms of DI after 6l months of prostatectomy. The urodynamic parameters between the groups are compared statistically. There was no significant statistically differences between the two groups in terms of their age (p=0.073). The DI ratio in the obstructive BPH group was 80 %, and postoperative this ratio decreased to 58 %, the DI ratio in the nonobstructive group was 56 %. Whereas there was a significant in terms of DI ratio between preoperative obstructive BPH group and the healthy elderly group (p0.05). The more the patients had DI, the less they had the maximum cystometric bladder capacity in both groups. In conclusion, we suggest that infravesical obstruction (i.e. BPH) can cause DI, and treating of that obstruction can decreases the ratio of DI, but this decreases does notreache a significant level, and we believe that the elderly urinary bladder is enrolled in the cause of this phenomenon. nnvnw>>«"