İnfertil ve fertil erkeklerde sperm sayısı ve seminal plazma transferrin düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 37534
- Danışmanlar: Z NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
-50- ÖZET Bu çalışmada.. oligospermili bir infertil erkek topluluğunda sperm sayısı ile seminal plasrna transferlin konsantrasyonları arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını araştırdık. Bu amaçla, oligospermili 49 infertil hastada ve yakınlarda çocuk sahibi olmuş norrnospermili 20 sağlıklı erişkinden oluşan bir kontrol grubunda sperm sayısı.. semen vofürnü, sperm hareketliliği ve seminal plasrna transferlin konsantrasyonu ölçüldü. Bulgularımıza göre, infertil gruptaki seminal plasrna transferlin düzeylerinin kontrol grubundakilerden belirgin şekilde daha düşük oldukları sonucuna vardık ( p değeri O. 001 ' den küçük). Ayrıca, bu düşük değerler sperm sayısı ile de korelasyon gösterdi. Bu uyurn istatistik! olarak anlamlıdır (r = 0.5232).
Özet (Çeviri)
?51 SUMMARY In this study, we have searched for if there is any correlation between sperm count and transferrin concentrations of seminal plasma in a population of infertile adult men with oligospermia. For this purpose, we have measured sperm count, sperm volume. sperm motility and transferrin concentration of seminal plasma in 49 infertile patients with oligospermia and in a control group of 20 healthy adults with normosperrnia who have had child recently. According to our findings, we have concluded that transferrin levels of seminal plasma in infertile group were considerably lower than those in control group ( p 0.001 ). Further.. these lower levels have showed correlation with sperm count. This correlation is statistical/ meaningful (r = 0.5232).