Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ve sigara içen ile içmeyen sağlıklı kişilerde plazma oksidan-antioksidan düzeyleri
- Tez No: 118385
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEYFİK TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, sigara içenlerde ve kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) patogenezinde oksidan/antioksidan dengesizliği ve akciğer fonksiyonları ile arasındaki ilişki araştırıldı. 20 KOAH'lı, 20 sigara içen ve 20 sigara içmeyen toplam 60 erkek olguda plazma malonildialdehit (MDA), eritrosit redükte glutatyon (GSH) ve katalaz değerlerine bakıldı. Olgulara solunum fonksiyon testi (SFT) yapılarak çeşitli SFT parametreleri ölçüldü. Plazma MDA değerleri; KOAH'lı olgularda 0.76 ± 0. 14 nmol/mL, sigara içen grupta 0.72 ± 0.12 nmol/mL ve sigara içmeyen grupta 0.65 ± 0.07 nmol/mL idi. Kontrol ile KOAH ve sigara içen grup arasında anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0.001, p=0.035), KOAH ile sigara içen grup arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0.238). Eritrosit GSH değerleri; KOAH'lı olgularda 0.33 ± 0.13 mikromol/g.Hb, sigara içen grupta 0.34 ± 0.17 mikromol/g.Hb ve sigara içmeyen grupta 0.44 ± 0.14 mikromol/g.Hb idi. Kontrol ile KOAH ve sigara içen grup arasında anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0.028, p=0.016), KOAH ile sigara içen grup arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0.935). Eritrosit katalaz değerleri; KOAH'lı olgularda 22.82 ± 17.47 k/g.Hb, sigara içen grupta 32.88 ±22.36 k/g.Hb ve sigara içmeyen grupta ise 55.73 ± 26.56 k/g.Hb idi.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT In this study, oxidant/antioxidant imbalance in smokers and pathogenesis of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and their relations with lung functions were investigated. The values of plasma malonyldialdehyde (MDA), erythrocyte reducted glutathione (GSH) and erythrocyte catalase were studied in 20 patients with COPD, in 20 smokers and in 20 nonsmokers. All of the cases were male. Different pulmonary function tests were done to all cases. The values of plasma MDA were 0.76 ± 0.14 nmol/mL in patients with COPD, 0.72 ± 0.12 nmol/mL in smoker group and 0.65 ± 0.07 nmol/mL in nonsmoker group. A significance was determined between control and COPD groups and between control and smoker groups (respectively p=0.001, p=0.035). No significance was found between COPD and smoker groups (p=0.238). The values of erythrocyte GSH were 0.33 ± 0.13 micromol/g.Hb in patients with COPD, 0.34 ± 0.17 micromol/g.Hb in smoker group and 0.44 ± 0.14 micromol/g.Hb in nonsmoker group. A significance was determined between control and COPD groups and between control and smoker groups (respectively p=0.028, p=0.016). No significance was found between COPD and smoker groups (p=0.935). The values of erythrocyte catalase were 22.82 ± 17.47 k/g.Hb in patients with COPD, 32.88 ± 22.36 k/g.Hb in smoker group and 55.73 ± 26.56 k/g.Hb in nonsmoker group.