Kronik obstruktif akciğer hastalığında ekspiratuvar yüksek rezolüsyonlu bilgisayarlı tomografinin tanıya katkısı
Diagnostic value of the expiratory high resolution computed tomography in chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 118393
  2. Yazar: MAHMUT TURUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN N. HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı Normal bireylerde ve kronik bronşitte ekspiratuvar YRBT ölçütleri ile SFT arasındaki ilişkilerin saptanması ve YRBT'nin kronik bronşitli hastaların erken dönemde saptanmasında SFT'ye katkısının belirlenmesidir. Kronik bronşitli 21 hasta ve 10 normal bireye YRBT ve SFT uygulanmıştır. Toplam kesitsel hava hapsi alanı, hava hapsi skoru (ekspirasayondaki toplam hava hapsi alanının toplam akciğer parankim alanına oranı) ve redüksiyon skoru (inspirasyon ve ekspirasyondaki toplam kesitsel akciğer alanlarındaki değişim oranı) hesaplanmıştır. Belirtilen parametreler SFT sonuçları ile karşılaştırıldı ve YRBT ile hastalığın değişik dönemlerinin tahmin edilebilirliği araştırılmıştır. Toplam kesitsel hava hapsi alanı ortalaması normal bireylerde (kontrol grubu) 23.8 cm2, solunum fonksiyonları normal olan basit kronik bronşitlilerde (Grup A) 28.4 cm2 ve kronik obstruktif bronşitlilerde (Grup B) 102.4 cm2 olarak bulunmuştur. Hava hapsi skoru ortalaması ise kontrol grubunda %2.18, Grup A'da % 2.82, Grup B'de %5.45 olarak bulunmuşturt. Redüksiyon skoru ortalaması ise kontrol grubunda %54.4, Grup A'da %50.8 ve Grup B'de %33.9'dur.
Özet (Çeviri)
DIAGNOSTIC VALUE OF THE EXPIRATORY HIGH RESOLUTION COMPUTED TOMOGRAPHY IN CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE SUMMARY The purpose of the study was to investigate the relationship between expiratory HRCT and PFT in normal subjects and patients with chronic bronchitis, and to determine the value of HRCT as an adjunct to PFT in the early diagnosis of chronic bronchitis. HRCT and PFT were applied to 21 patients with chronic bronchitis and 10 normal subjects. Total air trapping area, air trapping score (Ratio of total air trapping area to total pulmonary parenchymal area) and reduction score (The differential ratio between total inspiratory and expiratory pulmonary areas) were calculated. Above stated parameters were correlated with PFT results. Discrimination of different phases of obstructive pulmonary disease with HRCT was investigated. The average total air trapping area was calculated as 23.8 cm2 in normal subjects (control group), 28.4 cm in patients with simple chronic bronchitis having normal pulmonary functions (Group A), and 102.4 cm in patients with chronic obstructive bronchitis (Group B). The average air trapping score was found to be 2.18 % in control group, 2.82 % in Group A, and 5.45 % in Group B. The average reduction scores in the above mentioned groups were 54.4 %, 50.8 % and 33.9 %, respectively.