Denizli il merkezindeki erişkinlerde astma semptom prevalansı ve etkileyen risk faktörleri
Prevalence of asthma symptoms and risk factors in adults living in the centre of Denizli
- Tez No: 118392
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
7. ÖZET DENİZLİ İL MERKEZİNDEKİ ERİŞKİNLERDE ASTMA SEMPTOM PREVALANSI VE ETKİLEYEN RİSK FAKTÖRLERİ ı Amaç: Denizli il merkezinde yaşayan 20-49 yaş grubu erişkinlerde astma ile ilişkili semptomların yaygınlığı ve semptomlarla ilişkili risk faktörlerinin araştırılması. Metod: Eylül-Ekim 2000 tarihleri arasında ECRHS (European Community Respiratory Health Survey) sorulan ve taraflınızdan hazırlanan ek form, 2516 r kişiden oluşan örneklem grubuna bir hekim tarafından yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Sonuçlar: Son 12 ay içinde hırıltılı solunum, hırıltıyla birlikte nefes darlığı, soğuk algınlığı olmaksızın hırıltı, göğüste sıkışma hissi, nefes darlığı ile uyanma, öksürük nöbetleriyle uyanma, astma nöbeti, astma için ilaç kullanma, saman nezlesi sırasıyla % 16.8, % 11.1, % 8.1, % 8.5, % 9.1, % 17.4, % 1.5, % 2.3 ve % 16.1 oranlarında saptandı. Astma ve astma benzeri semptom prevalansı kadınlarda erkeklerden daha yüksek tespit edildi (p0.05). Denizli il merkezinde astma ile ilişkili semptom prevalansının oldukça yüksek olduğu gözlendi. Standart yöntemlerle tekrarlanacak epidemiyolojik çalışmalarla hem hastalığın seyrini, hem de uygulanan koruyucu girişimlerin etkinliğini değerlendirmek mümkün olabilecektir. 60
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY PREVALENCE OF ASTHMA SYMPTOMS AND RİSK FACTORS IN ADULTS LIVING IN THE CENTRE OF DENİZLİ Aim: To investigate the prevalence of asthma-related symptoms and symptom- related risk factors in adults of 20-49 years aged group living in the centre of Denizli. Methods: Between September and October 2000, the questionnaire of ECRHS (European Community Respiratory Health Survey) and supplementary form prepared by us were applied by interviewing face to face by a doctor at a group of 2516 persons. Results: Within the last 12 months respiration with wheeze, dyspnea, wheeze without common cold, chest tightness, waking with dyspnea, waking with cough, precence of asthma attacks, drug use for asthma and hay fever were detected in ratios of 16.8%, 11.1%, 8.1%, 8.5%, 9.1%, 17.4%, 1.5%, 2.3% and 16.1% respectively. Prevalence of asthma and asthma like symptoms were higher in females than males (p0.05). Conclusion: The prevalence of asthma related symptoms was observed fairly high in the centre of Denizli. It will be possible to detect both disease course and effectiveness of applied preventive attempts with repeating epidemiological studies by using standart methods. 61