Allerjik rinitli hastalarda deri(prick) testi sonuçlarının, nazal smear, paranasal sinüs BT, spesifik IgE ve serum eozinofilik katyonik protein (ECP) düzeyleri ile karşılaştırılması
Comparison of skin (prick) test results with nasal smear, paranasal sinus CT, specific IgE and serum eosinophilic cationic protein (ECP) levels in patients with allergic rhinitis
  1. Tez No: 773477
  2. Yazar: ASUMAN FEDA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEMİH ÖNCEL, PROF. DR. ERCAN PINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Allerjik rinit dünya çapında yaygın, kronik bir hastalıktır ve prevelansı gittikçe artmaktadır. Allerjik rintteki mukozal inflamasyon nazal mukozada sınırlı kalmaz, astım, sinüzit, konjuktivit ve otitis media gibi hastalıklarla da ilşikilidir. Nazal eozinofilik infiltrasyonun artmasıyla birlikte salgılanan eozinofilik mediatörlerin de artışı; mukozada ödem, inflamasyon ve toksik etkinin yanısıra sistemik etkilere de yol açar. Serum ECP düzeyi, allerjik doku inflamasyonundaki eozinofilik aktivasyonun derecesini göstermektedir ve sistemik dolaşıma inflamatuar mediyatör geçtiğinin en iyi göstergesidir. Bu araştırmada, allerjik rinitli hastalar prick test, nazal eozinofili, serum ECP, total IgE, spesifik IgE ve paranasal sinüs BT sonuçlarıyla değerlendirilerek bu parametrelerin birbirleriyle ve serum ECP düzeyleriyle olan ilişkileri araştırıldı. Çalışmaya İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 3. Kulak Burun Boğaz polikliniğine Mart 2002-Mayıs 2003 tarihleri arasında allerjik rinit yakınmalarıyla başvuran 36 hasta alındı. Bu olguların yaşları 17-60 (ort.32.8±11.7)arasında değişmekte olup, 26 kadın, 10 erkekten oluşmaktaydı. Kontrol grubu olarak çalışmaya alınan 18 olgunun yaşları 20 ile 49 (ort.30.3±7.7)arasında değişmekte olup, 15'i kadın, 3'ü erkekti. Hasta grubuna 19 allerjenden oluşan skin prick test uygulandı ve en fazla duyarlılık zeytin ağacı polenine karşı (%55.6) bulundu. Perenial allerjen grubunda en fazla duyarlılık ev tozu akarlarına (D.farinea, D.pteronissus) karşı (%44.4) idi. Mantarlar 1 ve köpek epiteli allerjenlerine karşı duyarlılık saptanmadı. Hastalar ile kontrol grubu karşılaştırıldığında serum ECP, total IgE ve nazal smear eozinofil değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı(p0.05). Nazal smear sonuçları ile BT evrelemesi arasında anlamlı bir ilişki saptandı(p0.05). Hastaların %80.5'inde spesifik IgE pozitif bulundu. Spesifik IgE sonuçları ile total IgE ve serum ECP değerleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı(p>0.05). Bu sonuçlar allerjik rinitli hastaların erken tanı ve klinik durumunun belirlenmesinde prick test, nazal smear, serum ECP ve paranazal sinüs BT'nin oldukça etkin olduğunu ve sonuçların birleştirilmesinin tedavinin planlanmasında yol gösterici olacağını desteklemektedir. Bu hastalığın erken tanı ve tedavisi, ileri dönmedeki morbidite, mortalite ve komplikasyonları azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is a common, chronic disease worldwide and its prevalence is increasing. Mucosal inflammation in allergic rhinitis is not limited to the nasal mucosa, but is also associated with diseases such as asthma, sinusitis, conjunctivitis and otitis media. Along with the increase in nasal eosinophilic infiltration, the increase in secreted eosinophilic mediators; In addition to edema, inflammation and toxic effects in the mucosa, it also causes systemic effects. The serum ECP level indicates the degree of eosinophilic activation in allergic tissue inflammation and is the best indicator of inflammatory mediator release into the systemic circulation. In this study, patients with allergic rhinitis were evaluated with prick test, nasal eosinophilia, serum ECP, total IgE, specific IgE and paranasal sinus CT results and the relationships between these parameters and serum ECP levels were investigated. The study included 36 patients who applied to the 3rd Ear Nose and Throat Polyclinic of İzmir Atatürk Training and Research Hospital between March 2002 and May 2003 with complaints of allergic rhinitis. The ages of these cases ranged from 17-60 (mean 32.8±11.7) and consisted of 26 females and 10 males. Ages of 18 patients included in the study as the control group ranged from 20 to 49 (mean 30.3±7.7), 15 were female and 3 were male. Skin prick test consisting of 19 allergens was applied to the patient group and the highest sensitivity was found against olive tree pollen (55.6%). In the perennial allergen group, the highest sensitivity was against house dust mites (D.farinea, D.pteronissus) (44.4%). No sensitivity was detected to fungi 1 and canine epithelial allergens. When the patients and the control group were compared, a statistically significant difference was found between serum ECP, total IgE and nasal smear eosinophil values (p0.05). A significant correlation was found between nasal smear results and CT staging (p0.05). Specific IgE was positive in 80.5% of the patients. No significant correlation was found between specific IgE results and total IgE and serum ECP values (p>0.05). These results support that prick test, nasal smear, serum ECP and paranasal sinus CT are very effective in early diagnosis and determination of clinical status of patients with allergic rhinitis, and combining the results will guide the planning of treatment. Early diagnosis and treatment of this disease will reduce the morbidity, mortality and complications in the future.