Cystic Echinococcosis (CE)'in tanısında SDS-PAGE ve Western Blot yönteminin diğer serolojik tanı yöntemleri ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 70176
  2. Yazar: SÜLEYMAN YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Echinococcus granulosus'un metasestod larvasının neden olduğu Cystic Echinococcosis(CE) bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunları arasındaki yerini korumaktadır. Benign bir hastalık olmasına rağmen Özellikle erken tanının konamadığı olgularda vital organlarda oluşabilecek atrofi ve komplikasyonlarla çok ciddi sorunlar oluşabilmekte, hatta ölümcül bile olabilmektedir. Bu nedenle sensitiv ve spesifik tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda kullanılan serolojik tanı yöntemlerinden İFA yöntemi ile sensitivite %94.7, spesifite %87.3; IHA yöntemi ile sensitivite %94.7, spesifite %88.7; ELISA yöntemi ile sensitivite %96.7, spesifite %88.7 ve WB yöntemi ile sensitivite %96.0, spesifite %100.0 olarak bulunmuştur. ELISA yönteminin en yüksek sensitivite değerine(%95.7), WB yönteminin ise en yüksek spesifite değerine(%100.0) sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmamız CE tanısının daha kesin ve güvenilir olabilmesi için birden fazla serolojik tanı yönteminin birlikte kullanılmasının ve Western blot yönteminin ise doğrulama testi olarak kullanılmasının yerinde olacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cystic echinococcosis (CE) which is caused by the metacestod forms of Echinococcus granulosus, is a major health problem in our country as it is in many parts of the world. Even it is a bening disease it may cause severe pathologies and complications depending on the location of the cyst in host. Therefore sensitive and specific diagnostic methods are required for an early diagnose. In our study İFA, ELISA, IHA and WB methods were used and following spesificity and sensitivity results have been obtained; 94.7% sensitivity and 87.3% spesificity by IFA, 94.7% sensitivity and 88.7% spesificity by IHA, 96.7% sensitivity and 88.7% spesificity by ELISA and 96.0% sensitivity and 100% spesificity by WB. It has been found that ELISA has the highest sensitivity (96.7%) and WB has the highest spesificity (100%). Our results showed that for a reliable CE diagnosis two or more serologic tests should be used together and for confirmation WB is the method of choice.